Eмисия новини
от 07.00 часа

Hiqet ndalimi kombëtar për importin e mallrave nga Ukraina

Qeveria vendosi të heqë ndalimin kombëtar për importin e mallrave të caktuara me origjinë nga Ukraina. Kjo është rezultat i zgjidhjes parimore pan-evropiane të problemit. Në mbledhjen e fundit të Këshillit të BE-së për Bujqësinë dhe Peshkimin më..

03.05.23 16:08 |

Bullgaria u angazhua me sigurinë në Bosnje dhe Hercegovinë, Moldavi dhe Gjeorgji

Në takimin e ministrave të mbrojtjes në Varshavë të vendeve të formatit “Bukureshti 9” - B-9, ministri i mbrojtjes Dimitër Stojanov e vuri theksin mbi forcimin e krahut lindor të NATO-së, të garantuar nga grupe të gatshme luftarake shumëkombëshe. Ai e..

27.04.23 10:03 |
Illham Aliev

Azerbajxhani dyfishon furnizimet me gaz në Evropë deri në vitin 2027

Azerbajxhani planifikon të dyfishojë furnizimet me gaz natyror në Evropë deri në vitin 2027. Këtë e bëri të ditur në Sofje presidenti i Azerbajxhanit, Illham Aliev. Ai ishte i ftuar special në ceremoninë e nënshkrimit të Memorandumit të Mirëkuptimit..

25.04.23 15:08 |

BE-ja do të paguajë kompensim për grurin ukrainas me heqjen e ndalimit të importit

Komisioni Evropian ofron një paketë masash dhe një këst të dytë të ndihmës financiare për zgjidhjen e situatës në tregun agrar në Bullgari, Poloni, Sllovaki, Hungari dhe Rumani, njoftoi Ministria e Bujqësisë. Masat kufizojnë importin e 4 produkteve nga..

20.04.23 09:03 |

Bullgarët e Banatit janë ambasadorët e Bullgarisë në Rumani

Minoriteti bullgar në Rumani është ndër komunitetet e njohura që gëzojnë të drejta të gjera. Në fqinjin tonë verior, këto pakica kombëtare kanë një vend pothuajse të garantuar në parlament, të premtuar që në 1 dhjetor 1918, kur Transilvania iu..

18.04.23 07:15 |
Javor Geçev

Sllovakia dhe Hungaria asgjësuan grurin ukrainas për shkak të OMGJ-ve dhe pesticideve

Nevojiten masa specifike nga KE. Vetëm financimi nuk zgjidh problemet e fermerëve të lindura nga lufta në Ukrainë dhe importi pa taksa të produkteve bujqësore nga Ukraina. Ministrat e bujqësisë të Bullgarisë, Polonisë, Rumanisë, Hungarisë, Republikës..

14.04.23 17:11 |

Fermerët nga 5 vende me një deklaratë kundër importit të grurit nga Ukraina

Në Poloni u nënshkrua një deklaratë e përbashkët e organizatave bujqësore nga 5 vende anëtare të BE-së, njoftoi gazetarja e BNR Varna, Maja Shtërbanova. Kërkesat, që bashkojnë fermerët nga Polonia, Sllovakia, Republika Çeke, Bullgaria dhe Rumania,..

13.04.23 19:06 |
Doc. Vanja Stamatova

Rumania nuk e ka shpjeguar zyrtarisht arrestimin e anijeve bullgare të peshkimit

Drejtoresha e Agjencisë Ekzekutive për Peshkimin dhe Akuakulturën Doc. Vanja Stamatova i tha BNR se tre anijet bullgare të peshkimit në Detin e Zi, të cilat u arrestuan nga rojet kufitare rumune më 24 mars, nuk kanë lundruar në ujërat rumune...

27.03.23 10:11 |
Foto: Facebook/Asociatia Balgarski Izvori

Bullgarët në qytetin rumun Tërgovishte kanë një muze dhe festojnë së bashku festat tradicionale

"Matej vojvodë" - kështu quhet lagjja e bullgarëve etnikë në qytetin rumun Tërgovishte. Këtu jeton një komunitet bullgar prej rreth 700 banorësh, i bashkuar nga shoqata "Së bashku" . Në godinën e shoqatës ndodhet edhe një muze i veçantë i..

26.03.23 11:15 |

Një tërmet i ri në Rumani është ndjerë edhe në Bullgari

Një tërmet me magnitudë 4.9 u regjistrua në rajonin e qytetit Tërgu Zhiu në Rumani, njoftuan sizmologët nga Instituti Kombëtar i Gjeofizikës, Gjeodezisë dhe Gjeografisë pranë Akademisë Bullgare të Shkencave. Sipas të dhënave të Qendrës Kombëtare..

20.03.23 18:54 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна