Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Maria Gabriel kryeson delegacionin bullgar për "Tri Detet"

Maria Gabriel
Foto: BGNES

Zëvendëskryeministrja dhe ministrja e punëve të jashtme Maria Gabriel do të udhëheqë delegacionin bullgar në Samitin e Tetë të Nismës së “Tri Deteve” në Bukuresht, Rumani, më 6-7 shtator 2023, njoftoi zyra e shtypit e qeverisë. Në forum, liderët e 12 vendeve pjesëmarrëse do të diskutojnë tema kryesore që lidhen me mundësitë për të stimuluar zhvillimin ekonomik, forcimin e bashkëpunimit, forcimin e sigurisë në rajon, përmirësimin e lidhjes rajonale dhe mobilizimin e investimeve të nevojshme për projekte të rëndësishme infrastrukturore për rajonin. Do të miratohet një Deklaratë që pasqyron qëllimet e përbashkëta dhe temat prioritare për vendet pjesëmarrëse.

Iniciativa e “Tri Deteve” është një projekt politik që bashkon 12 vende që gjenden midis Detit Baltik, Detit të Zi dhe Detit Adriatik - Estonia, Letonia, Lituania, Polonia, Republika Çeke, Sllovakia, Hungaria, Sllovenia, Austria, Kroacia, Rumania dhe Bullgaria.

Lexoni më tepër:

Më shumë nga rubrika

Bullgaria merr pjesë në një stërvitje të NATO-së për mbrojtjen kibernetike

Bullgaria merr pjesë në edicionin e pesëmbëdhjetë të stërvitjes kibernetike të NATO-së, Koalicioni Kibernetik 2023, i cili është ndër trajnimet më të mëdha kibernetike në botë, njoftoi Ministria e Mbrojtjes. Më shumë se 1000 njerëz nga më shumë se..

botuar më 23-12-01 3.47.MD

Presidenti ukrainas i kërkoi Bullgarisë më shumë raketa dhe predha

Presidenti ukrainas Vollodimir Zelenski bisedoi në telefon me kryeministrin bullgar Nikollaj Denkov, shkruan në profilin e Zelenskit në rrjetin “X”. Të dy diskutuan nevojat aktuale të mbrojtjes të Ukrainës, veçanërisht në drejtim të forcimit të forcës..

botuar më 23-12-01 10.29.PD

Sot është Dita Botërore e SIDA-s

Bullgaria shënon Ditën Botërore të SIDA-s me një sërë iniciativash. Dita shënohet që nga viti 1988 me iniciativën e Organizatës Botërore të Shëndetësisë me qëllim që të përqendrohet vëmendja e shoqërisë në përhapjen e sëmundjes, si dhe për të..

botuar më 23-12-01 6.15.PD