Eмисия новини
от 09.00 часа
Afaristi bullgar Vasill Bozhkov

Akuzuan Bullgarinë se është kundër fqinjësisë së mirë me Rusinë

Bullgaria është në epiqendrën e fushatës kundër Rusisë, deklaroi zëdhënësi i Shërbimeve ruse të Inteligjencës Sergej Ivanov. Sipas shërbimeve në fjalë SHBA-të komprometojnë politikanët dhe figurat publike, të cilët përkrahin marrëdhëniet e mira me..

21.02.20 14:37 |
Krasimir Karakaçanov

Sofja ka lejuar fluturimin e një avioni rus me pajisje antiraketore për në Serbi

Ministria e Punëve të Jashtme njoftoi se Ministri i mbrojtjes Krasimir Karakaçanov ka lejuar që një avion rus, i cili transporton raketa nga më modernet anti-ajrore ruse për në Serbi, të fluturojë mbi territorin e Bullgarisë. Pas lejes së ministrit dhe..

20.02.20 14:17 |
Ministrja e punëve të jashtme Ekaterina Zaharieva

Marrëdhëniet Bullgari-Rusi janë të mira dhe pragmatike

Marrëdhëniet ndërmjet Bullgarisë dhe Rusisë janë të mira, tha Ministrja e punëve të jashtme Ekaterina Zaharieva. Skandali për spiunim me diplomatët rusë nuk do të thotë se marrëdhëniet bullgaro-ruse nuk janë pragmatike dhe nuk i respektojnë interesat..

19.02.20 19:17 |
Ministrja e energjetikës Temenuzhka Petkova

Temenuzhka Petkova: Vetëm qeveria është kompetente për projektet energjetike me Rusinë

Ministrja e energjetikës Temenuzhka Petkova deklaroi se për projektet e përbashkëta energjetike me Rusinë është kompetente vetëm qeveria bullgare. Kështu ajo reagoi pasi dje doli informacioni për bisedën telefonike të Presidentit Rumen Radev me..

19.02.20 14:28 |
Zotërinjtë Radev dhe Putin

Presidentët e Bullgarisë dhe Rusisë zhvilluan një bisedë telefonike

Presidentët e Bullgarisë dhe të Rusisë, zotërinjtë Rumen Radev dhe Vlladimir Putin, në një bisedë telefonike shqyrtuan çështje aktuale lidhura me bashkëpunimin bullgaro-rus. Theksi u vu mbi projektet në energjetikë. Presidenti Radev ripohoi pjesëmarrjen e..

18.02.20 18:54 |

Dinamikë e përshpejtuar në marrëdhëniet me SHBA-në në sfondin e vonesës në lidhjet me Rusinë

Pas takimit të kryeministrit Bojko Borisov me presidentin Donald Trump në SHBA zhvilluar në fund të nëntorit të vitit 2019 shihet një dinamikë në shkëmbimin politik midis të dy shteteve. Për pak më shumë sesa një muaji, nga 8 janar deri më..

12.02.20 14:38 |
Matthew Palmer

Matthew Palmer: “Na shqetësojnë qëllimet e Rusisë në lidhje me Ballkanin Perëndimor”

Në intervistë për “Evropën e Lirë” në kuadrin e vizitës së tij në Sofje zëvendës ndihmës sekretari shtetëror i SHBA-së z. Matthew Palmer si përgjegjës për politikën amerikane për Ballkanin Perëndimor shprehu keqardhje për bllokimin e negociatave..

11.02.20 18:56 |

Bullgarët nuk duan të ndihmojnë vende anëtare të NATO-s kundër Rusisë

Bullgaria është në vendin e fundit të aleancës për nga gatishmëria të ndihmojë një vend anëtar të NATO-s, i cili është bërë viktimë e një sulmi rus. Një hipotezë e ngjashme për dhënien e ndihmës në bazë të nenit 5 nga marrëveshja e paktit..

10.02.20 16:13 |

„Bulgargaz“ kërkon dëmshpërblime dhe pakësim të çmimeve të “Gazpromit”

“Bulgargaz” dhe “Gazprom” negociojnë në Vjenë për çmimin e gazit. Në përputhje me marrëveshjen antitrust ndërmjet Bashkimit Evropian dhe monopolistit rus deri më 4 dhjetor 2019 “Gazpromi” duhej të nënshkruante me operatorin shtetëror bullgar..

04.02.20 11:47 |
Godina e MPJ-së në Sofje

Dy diplomatë rusë do të largohen nga Sofja në kuadrin e 48 orëve

Më 24 janar Ambasadori rus në Sofje Anatoli Makarov u thirr në MPJ. Ai mori një notë, sipas së cilës në kuadrin e 48 orëve dy diplomatë rus të akuzuar për spiunazh duhet të largohen nga Bullgaria. Makarovi ka deklaruar se afati do të respektohet. Rusia..

24.01.20 18:18 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна