Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ambasada ruse e kërcënoi Bullgarinë me veprime reciproke

Foto: BGNES

Ambasada ruse në Bullgari e caktoi si të paarsyeshme shpalljen e udhëheqësit të përfaqësisë së Ministrisë së Mbrojtjes të Rusisë persona non grata. Veprime të ngjashme nuk ndihmojnë për zhvillimin e dialogut në sferën ushtarake dhe për forcimin e stabilitetit në rajonin e Detit të Zi. Palara ruse rezervon të drejtën për veprime reciproke, thuhet në deklaratë.

Pas një sinjali të Prokurorisë Ministria e Jashtme e Bullgarisë i dha diplomatit rus 72 orë për t’u larguar nga Sofja.

Shtetet e Bashkuara mbështesin përpjekjet e Bullgarisë për të mbrojtur sovranitetin dhe sigurinë e saj, duke përfshirë dëbimin e një diplomati rus për spiunazh, bëri të ditur në një deklaratë Ambasada amerikane në Sofje.


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 356

Në qoftë se vaksinimi vazhdon ka shpresë për kontrollimin e koronavirusit Bullgaria do të marrë mbi 400 000 doza të Moderna dhe 1 milion të Pfizer nga maji deri në qershor. 160 000 doza të AstraZeneca priten brenda disa ditësh, bëri të ditur..

botuar më 21-02-26 6.28.MD

Lehtësuan emërimin e punonjësve nga vende të treta

Parlamenti ndryshoi Ligjin për të Huajt dhe lehtësoi migracionin e punonjësve. Shfuqizohet studimi i detyrueshëm i tregut të punës nga punëdhënësi, kur punëson shtetas të vendeve të treta dhe sigurimi i punës së pari për bullgarët...

botuar më 21-02-26 5.04.MD

Në qoftë se vaksinimi vazhdon ka shpresë për kontrollimin e koronavirusit

Bullgaria do të marrë mbi 400 000 doza të Moderna dhe 1 milion të Pfizer nga maji deri në qershor. 160 000 doza të AstraZeneca priten brenda disa ditësh, bëri të ditur në Varna Ministri i Shëndetësisë prof. Kostadin Angelov, njoftoi BTA. Ai..

botuar më 21-02-26 4.17.MD