Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria shpalli “persona non grata” dy diplomatë rusë

Foto: BGNES

Në përputhje me Konventën e Vjenës për Marrëdhëniet Diplomatike Ambasada e Rusisë në Bullgari u informua nga Ministria e Jashtme Bullgare se dy diplomatë rusë të akredituar në Bullgari janë shpallur persona non grata. Diplomatët disponojnë 72 orë të braktisin Bullgarinë.

Para kësaj Ministria e Jashtme mori një letër nga prokuroria bullgare për ndërprerjen e një procesi paragjyqësor kundër dy diplomatëve rusë të cilët kanë mbledhur informacion që përbën sekret shtetëror. Që nga viti 2016 diplomatët kanë hetuar për zbulimin ushtarak rus. Ata kanë kërkuar informacion për planet për modernizimin e ushtrisë bullgare dhe për gjendjen e teknikës ushtarake. Procesi paragjyqësor kundër shtetasve rusë u ndërpre sepse ata disponojnë imunitet diplomatik, transmetoi BNR.


Më shumë nga rubrika

Siguria e votës – garanci kryesore për qetësinë politike

Pavarësisht nëse do të jenë përpara afatit ose të rregullta, mënyra në të cilën do të zhvillohen zgjedhjet për Legjislaturën e ardhshme të 45 të Kuvendit Popullor në Bullgari, zgjon frikësime serioze për sinqeritetin dhe për transparencën e tyre..

botuar më 20-10-28 3.31.MD
Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev

Shkupi është i gatshëm të ripohojë premtime suplementare ndaj Bullgarisë

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev deklaroi se Shkupi është i gatshëm të deklarojë me gojë, ose me aneks pranë Traktatit të Fqinjësisë të Mirë mes dy vendeve tona se Maqedonia e Veriut nuk ka pretenca territoriale ndaj Bullgarisë dhe..

botuar më 20-10-26 1.02.MD

Ngjarjet me adresë ballkanike

Greqia dhe Shqipëria kanë pranuar arbitrazhin ndërkombëtar për kufirin e tyre detar Greqia dhe Shqipëria ranë dakord t’i drejtohen Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë për caktimin e kufirit të tyre detar, sipas ligjit detar. Këtë e..

botuar më 20-10-23 2.01.MD