Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një ish-ambasador i SHBA-së në Bullgari pohon se në Bullgari ka kryengritje popullore

James Pardew
Foto: BGNES

Në një artikull, publikuar në “Politiko”, ish-ambasadori i SHBA-së në Bullgari Games Pardew shkruan se vendi ynë ka kaluar pikun dhe nuk ka kthim prapa. Sipas Pardew Borisov është lider popullist dhe ndodhet para një kryengritjeje popullore.

Ka ardhur koha që Evropa të tregojë se i përkrah bullgarët dhe kërkesat e tyre për një demokraci të vërtetë dhe se po bën hapa konkretë, që t’i ndihmojë në arritjen e këtij qëllimi”, shkruan gjithashtu Games Pardew. Ai nënvizon se vendi ynë disponon shumë prej karakteristikave të shtetit njëpartiak dhe e quan pushtetin e tanishëm një version më të butë të atij të Vladimir Putinit. “Në Bullgari përdoren taktikat e njëjta, si ato të Presidentit rus, po në një mënyrë më pak autoritare”, thotë në përfundim ish-Ambasadori amerikan.

Më shumë nga rubrika

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev

Shkupi është i gatshëm të ripohojë premtime suplementare ndaj Bullgarisë

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev deklaroi se Shkupi është i gatshëm të deklarojë me gojë, ose me aneks pranë Traktatit të Fqinjësisë të Mirë mes dy vendeve tona se Maqedonia e Veriut nuk ka pretenca territoriale ndaj Bullgarisë dhe..

botuar më 20-10-26 1.02.MD

Ngjarjet me adresë ballkanike

Greqia dhe Shqipëria kanë pranuar arbitrazhin ndërkombëtar për kufirin e tyre detar Greqia dhe Shqipëria ranë dakord t’i drejtohen Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë për caktimin e kufirit të tyre detar, sipas ligjit detar. Këtë e..

botuar më 20-10-23 2.01.MD
Ljubço Georgievski

Ljubço Georgievski: Maqedonia e Veriut dhe Bullgaria “u humbën në përkthim”

“Me ekipin tim kishim takim të frytshëm me mikun tonë nga Maqedonia e Veriut dhe kryeministër të saj (1998-2002) Ljubço Georgievski.” Këtë e shkroi në profilin e saj në Facebook zëvendës kryeministrja dhe ministre e punëve të jashtme Ekaterina..

botuar më 20-10-23 11.24.PD