Eмисия новини
от 21.00 часа

“Kavall Park” – historia e jashtëzakonshme e rrugës për në Bullgari të një amerikani me origjinë ruse

"Uroj që edhe më shumë bullgarë të fillojnë të vlerësojnë kulturën dhe vendin e tyre pa pritur që të huajt t'i vlerësojnë më parë". Fjalët janë të Alexander Eppler - një amerikan me origjinë ruse që e quan veten bullgarofil. Këtë ai e dëshmoi me gjithë..

04.03.24 10:10 |
Kenneth Merten

Sipas SHBA-së është një ide e mirë që rafineria në Burgas t’i shitet një investitori të ri

Ambasadori i SHBA në Bullgari Kenneth Merten tha për bTV se një shitje e mundshme e rafinerisë së naftës në Burgas “Neftohim” te një kompani bullgare ose evropiane është një ide e mirë . Ai tha se përfaqësues të kompanive amerikane kanë vizituar..

26.02.24 09:23 |
Rene Karabash

Ka një interes të madh jashtë vendit për romanin "Burrnesha" të artistes bullgare Rene Karabash

Romani i Rene Karabash - "Burrnesha" korr suksese në Francë dhe Amerikë. Në fund të vitit 2023, përkthimi në frëngjisht i librit fitoi çmimin e përkthimit të Klubit Francez PEN. Përkthimi në anglisht, i bërë nga Izidora Angel, fitoi çmimin për..

26.02.24 08:05 |

Në fokusin e Evropës - përvjetori i luftës në Ukrainë, NATO dhe sfidat dhe të panjohurat e reja pas fjalimit të Trump

Në prag të përvjetorit të dytë të luftës midis Rusisë dhe Ukrainës, si dhe në vitin e një numri zgjedhjesh kyçe për të ardhmen e botës - për presidentin amerikan dhe për një përbërje të re të institucioneve evropiane, si dhe në vitin e përvjetorit të..

21.02.24 08:40 |
Foto: Konsullata e Përgjithshme e Bullgarisë në Nju Jork

Për herë të parë në SHBA u prezantua përkthimi në anglisht i "Rasti Xhem" të Vera Mutafçievës

Përpara një salle pritjeje të mbushur plot me njohës të letërsisë në librarinë e njohur Rizzoli në Nju Jork, laureatja e Booker Angela Rodel prezantoi përkthimin e saj të romanit “Rasti Xhem”, një nga veprat më të njohura të Vera Mutafçievës...

30.01.24 13:10 |
Ministri Tagarev

Jemi duke negociuar me SHBA-në për vendosjen e komplekseve raketore kundërajrore në vendin tonë

Bullgaria është në bisedime me SHBA-në për vendosjen e sistemeve raketore kundërajrore dhe kundër anijeve në territorin bullgar. Negociatat janë në përmbushje të vendimit të Kuvendit Kombëtar të 8 dhjetorit për forcimin e aftësive mbrojtëse. Këtë e..

18.01.24 16:25 |
Ministri Todor Tagarev

SHBA nuk i ka kërkuar Bullgarisë ndihmë ushtarake shtesë për Ukrainën

Gjatë vizitës së delegacionit bullgar në Uashington, nuk janë bërë kërkesa shtesë për ndihmë në Ukrainë, tha ministri i mbrojtjes Todor Tagarev për korrespondentin e BNR në SHBA, Svetosllav Kozllovski. Tagarev tha se aleatët amerikanë dhanë një vlerësim..

12.01.24 09:19 |
Ministri Todor Tagarev

Bullgaria tashmë prodhon predha sipas standardeve të NATO-s

Ka kompani që kanë thënë se tashmë po prodhojnë predha 155 milimetra. Nuk e di nëse ka pasur një marrëveshje për një shitje direkte prej tyre në Ukrainë. Kjo mund të ketë ndodhur përmes ndërmjetësve. Kështu i është përgjigjur ministri i mbrojtjes..

11.01.24 11:23 |
Asen Vasilev

Një firmë lobimi do të prezantojë avantazhet e Bullgarisë në SHBA

“Po e vazhdojmë ndryshimin” bëri të ditur se kanë nënshkruar kontratë me një firmë lobimi në SHBA. Kjo deklaratë e tyre vjen pas raportimeve në media për kontratën. Sipas një mesazhi nga qendra e shtypit e partisë, kontrata me "një nga firmat..

05.01.24 15:02 |

Kongresmenët amerikanë duan një shpjegim për Lukoil Burgas dhe importin e naftës ruse

SHBA-të kanë kërkuar zyrtarisht shpjegim se çfarë ndryshimesh ligjore për “Lukoil”, naftën ruse dhe derogimin për importin e saj janë miratuar nga Parlamenti bullgar. Pyetja është bërë nga Komisioni për Punë të Jashtme në Dhomën e..

21.12.23 10:57 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна