Eмисия новини
от часа
Снимка: Pixabay

Bullgarët hyjnë në Sllovaki vetëm me test negativ PCR

Që nga 6 korriku Sllovakia vendos masa më të rrepta për shtetasit bullgarë për të cilët kërkohet PCR test me rezultat negativ për Covid-19 bërë 96 orë parase të hyjnë në territorin e Sllovakisë. Edhe me rezultat negativ bullgarët vihen nën karantinë..

06.07.20 08:08 |
Bollgard, Katedralja

Rajoni i populluar me bullgarë Bollgrad në Ukrainë do të ruajë kufijtë

Rajoni i Bollgradit në krahinën e qytetit Odes të Ukrainës, populluar kryesisht me bullgarë etnikë, do të mbetet në kufijtë e tanishëm dhe nuk do të ndahet në kuadrin e reformës së planifikuar territoriale administrative në vend. Këtë e deklaroi ministri..

20.05.20 18:13 |

Stina verore nuk varet vetëm nga turistët bullgarë

Nuk ka se si turistët bullgarë të shpëtojnë stinën verore. Këtë e tha në një intervistë për Radion Kombëtare Bullgare profesori Stojan Marinov nga Universiteti Ekonomik në qytetin Varnë. Sipas tij verën e kaluar të ardhurat nga turistët e huaj..

19.05.20 12:41 |

Gjatë shkurtit udhëtimet e bullgarëve jashtë shtetit u rritën me 1 për qind

Instituti Kombëtar i Statistikës njofton se gjatë shkurtit të këtij viti u regjistruan 400.6 mijë udhëtime të bullgarëve jashtë shtetit, gjë që është me 1 për qind më shumë se sa në shkurt të vitit të kaluar. Një rritje më të madhe shënojnë udhëtimet deri..

27.03.20 12:39 |

Bullgarët e vegjël në Ukrainë e presin pranverën me verore të qëndisura

Me dëshirë dhe me zell të madh bullgarët e vegjël punojnë simbolin e pranverës - veroret kuq e bardhë. Tradita të dhurojmë amulete të punuara bukur për shëndet ditën e parë të muajit mars është e gjallë mes bullgarëve pavarësisht se ku ndodhen ata..

01.03.20 09:25 |

Nuk ka statistikë demografike për emigrantët bullgarë

Afro 2 milion janë emigrantët bullgarë në botë sipas të dhënave të Ministrisë së Punëve të Jashtme. Ka nevojë për një sistem unik të informacionit i cili të kontrollojë këto procese, mendon sociologia Borjana Dimtirova nga Agjencia “Alfa Risërç”. Në kuadrin..

27.02.20 18:31 |
atentat

7 vjet nga atentati në aeroportin e qytetit Burgas

Më 18 korrik mbushen 7 vjet nga atentati në aeroportin e qytetit Burgas “Sarafovo”. Në këtë incident tragjik në një autobus me turistë izraelitë u plas një bombë. Vdiqën 5 turistë izraelitë dhe shoferi bullgar Mustafa Kjosov. Vdiq edhe atentatori. Incidenti..

18.07.19 17:35 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна