Eмисия новини
от 07.00 часа
Angelina Samsonova përpara godinës së Parlamentit në Pretoria

Angelina Samsonova: Bullgarët në Durban ëndërrojmë për një shkollë të së dielës

Në brigjet e Oqeanit Indian, në Afrikën Jugore, gjendet një qytet 3 milionësh, në të cilin jeton një popullsi e larmishme, sikurse bota është e grumbulluar në një vend. Por i tillë është imazhi i Republikës së Afrikës së Jugut - për shkak të..

26.02.21 07:05 |

Në Bosilegrad nderuan kujtimin e Levskit

Këtë vit përkujtimi i Apostullit Vasill Levski në Bosilegrad u mbajt në një mënyrë të pazakontë për shkak të situatës pandemike. Qendra e Informacionit Kulturor Bosilegrad dhe Komiteti Civil i Krahinave Perëndimore mbajtën një takim në..

19.02.21 20:12 |

Për besimtarin e vërtetë frika nga pandemia është zëvendësuar nga besimi tek Zoti

Me iniciativë të OKB-së që nga viti 2011 e këtej, java e parë e muajit skurt  shënohet si Java Botërore e Harmonisë midis Feve. Bullgaria është nga vendet, në të cilat prej shekujve bashkëjetojnë përfaqësues të etnoseve dhe feve të shumta...

03.02.21 16:58 |

Albert Bullgari – fizarmonicisti i cili ruajti Bullgarinë në zemrën e vet

Në vigjilje të vitit 2021 Bashkimi i Njerëzve me Çrregullime të të Parit në Izrael ia dorëzoi çmimin e vet më të madh Albert Bullgarit. Kështu të shpërngulurit bullgarë në Izrael e quanin fizarmonicistin, i cili vite me radhë i mësonte falas fëmijët e..

15.01.21 07:05 |
Teodor Ushev

Bullgari Teodor Ushev – animatori më me ndikim në botë për 25 vitet e fundit

Animatori, artist dhe regjisor bullgar Teodor Ushev kryeson listën e figurave më me ndikim në animacionin botëror në çerekshekullin e fundit. Njohja u mor në një sondazh ndërkombëtar midis 25 kritikëve kryesorë, gazetarëve, kuratorëve dhe..

08.01.21 10:38 |

Bullgarë me arritje të jashtëzakonshme në vitin e Covid-19

Gjatë vitit i cili kaloi nën shenjen e pandemisë së koronavirusit kishte bullgarë me suksese të mëdha për të cilët mund të lexoni në këtë botim. Në mbrëmjen e ditës së shtunë më 22 gusht Canko Cankov del nga pishina e kompleksit..

02.01.21 08:15 |

Si bullgarët e pritën Vitin e Ri 2021

Për herë të parë këtë vit në shumë qytete në Bullgari u anuluan festimet tradicionale të Vitit të Ri në të hapur. Sidoqoftë, kjo nuk ndikoi në gjendjen festive të bullgarëve. Shumë qytetarë të Sofjes u ngjitën në zonën Kopitoto në malin..

01.01.21 17:11 |

Shkencëtarë të rinj bullgarë me kontribut për përparimin e shkencës

Në një moment, në të cilin kuptojmë më qartë rëndësinë e shkencës për mbrojtjen e shëndetit të njeriut dhe për zhvillimin global të botës, ju kujtojmë disa nga takimet që Radio Bullgaria zhvilloi gjatë vitit me shkencëtarë të rinj bullgarë me..

22.12.20 06:15 |

Për Krishtlindjen dhe traditat bullgare në shtëpinë e Sabina Nedelcheva-Williams në Londër

Sivjet përhapja e koronavirusit tërheq vëmendjen e njerëzve të gjithë botës. Edhe në kryeqytetin shumëmilionësh anglez tashmë jeta nuk është e njëjtë, thotë bullgaria Sabina Nedelcheva-Williams. Më se 20 vjet ajo jeton jashtë kufirit, ndërsa në..

17.12.20 06:15 |

A e përvëluan zgjedhjet në SHBA dëshirën për votim makinerik në Bullgari?

Pas zgjedhjeve në Shtetet e Bashkuara, përfytyrimet e shumicës së bullgarëve për shprehje të sinqertë dhe të drejtë  të vullnetit të lirë u shembën. Vet mendimi që ndokush të marrë 100% nga votat ose aktiviteti zgjedhur të jetë 100%, sjell kujtime..

13.11.20 16:02 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна