Eмисия новини
от 18.00 часа
Dimitër Berbatov

Berbatov bëri thirrje për një kongres të ndershëm të Bashkimit të futbollit

Ish-sulmuesi i “Manchester United”, “Tottenham” dhe i kombëtares bullgare, Dimitër Berbatov, njoftoi se është kandidat për kryetar të Bashkimit Bullgar të Futbollit (BFS) dhe do të paraqitet në kongresin e jashtëzakonshëm më 15 mars. “Shpresoj që..

08.12.23 11:44 |
Stoju Nedin

Sofja pret Kongresin e X Ndërkombëtar Jubilar të Psikologëve

Më 3 dhe 4 nëntor në Universitetin e Sofjes “Shën Klementi i Ohrit” do të mbahet Kongresi i dhjetë Ndërkombëtar i Psikologjisë. Sipas Shoqatës së Psikologëve në Bullgari, gjatë forumit do të prezantohen rreth 180 raporte shkencore për temat që kanë të..

03.11.23 06:20 |

Me një video fjalim presidenti hapi Kongresin e FIDE-së në Sofje

Për më shumë se 60 vjet, organizata juaj hulumton dhe promovon zhvillimin e së drejtës së BE-së, duke bashkuar perspektivat e praktikuesve juridikë, akademikëve dhe përfaqësuesve të institucioneve evropiane. Këtë e tha presidenti Rumen Radev në një..

01.06.23 11:27 |
Sergej Stanishev

Sergej Stanishev nuk do të kandidojë për mandatin e katërt radhazi në krye të Partisë së Socialistëve Evropianë

Kryetari i Partisë së Socialistëve Evropianë dhe eurodeputet bullgar Sergej Stanishev nuk do të kandidojë për mandatin e katërt radhazi në krye të partisë në kongresin e ardhshëm në Berlin. Ai e bëri të ditur këtë në një konferencë për shtyp në..

16.09.22 16:58 |

Zemra rrahëse e Sofjes – Pallati Kombëtar i Kulturës

Epoka e re në industrinë kulturore, qendra më e madhe dhe përfaqësive e kongreseve në Bullgari – kjo është fytyra përfaqësive e Pallatit Kombëtar të Kulturës, që ngre shtat në zemrën e kryeqytetit bullgar. Madje ai është më shumë, sepse për katër..

12.07.22 07:15 |

82 klube futbolli mbajnë një kongres të Bashkimit Bullgar të Futbollit

Në Sofje po mbahet kongresi alternativ i Bashkimit Bullgar të Futbollit. Mbledhja zgjedhore e bashkimit u caktua për datën 18 mars në Pallatin Kombëtar të Kulturës, por u anulua nga kryesia për shkak të procesit gjyqësor. Megjithatë, kandidati..

18.03.22 16:37 |
Dimitër Berbatov

Berbatov do të luftojë sërish për të udhëhequr futbollin bullgar

Ekipi i kandidatit për kryetar në Bashkimin Bullgar të Futbollit - BFS Dimitër Berbatov dorëzoi dokumentet në selinë e futbollit që kongresi i rregullt më 18 mars të jetë zgjedhor. Në fund të vitit 2021, Berbatov njoftoi se kishte mbledhur..

11.01.22 15:52 |

Dialogu midis artit dhe pushtetit në Bullgari në vitet 70-të të shekullit XX

“Njerëzimi është aq i njëjtë në çdo kohën sa që historia nuk na informon për ndonjë gjë të re ose të çuditshme në këtë moment. Ndryshojnë vetëm normat morale dhe etike” – me këtë citat të Davide Hume nga “Studimi i njohurive njerëzore” (1738)..

12.06.21 10:25 |
Borisllav Mihajllov

Kandidatura e Berbatovit provokoi Presidentin e Bashkimit Bullgar të Futbollit të tërheqë dorëheqjen

Pasi golashënuesi kryesor ​​kombëtar Dimitër Berbatov njoftoi dje në një konferencë shtypi se po kandidonte për President të Bashkimit Bullgar të Futbollit, Presidenti Borisllav Mihajllov tërhoqi dorëheqjen e paraqitur në tetor 2019 dhe njoftoi..

28.04.21 17:19 |

Njerëz të njohur nuk gjetën vend në organin drejtues të Partisë Socialiste Bullgare

Zëri i opozitës së brendshme në Partinë Socialiste Bullgare do të dëgjohet më pak pasi socialistë të afirmuar nuk gjetën vend në Këshillin Kombëtar të partisë. Kjo u bë e qartë gjatë kongresit të 50 të partisë, në të cilin u shpallën rezultatet e..

27.09.20 15:04 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна