Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

82 klube futbolli mbajnë një kongres të Bashkimit Bullgar të Futbollit

Foto: BGNES

Në Sofje po mbahet kongresi alternativ i Bashkimit Bullgar të Futbollit. Mbledhja zgjedhore e bashkimit u caktua për datën 18 mars në Pallatin Kombëtar të Kulturës, por u anulua nga kryesia për shkak të procesit gjyqësor.

Megjithatë, kandidati për president të bashkimit, Dimitër Berbatov, u paraqit së bashku me delegatët e 82 klubeve në vend dhe votuan për fillimin e kongresit. Ekipi i Berbatov njoftoi se pjesëmarrësit nuk e shkelin ligjin dhe do të punojnë sipas të gjitha rregullave në mënyrë që vendimet e tyre të mos kundërshtohen në gjykatë.

Ministri i Sportit Radostin Vasilev erdhi për një kohë të shkurtër në këtë ngjarje dhe u uroi suksese delegatëve.

Kryesia aktuale e Bashkimit Bullgar të Futbollit u bëri thirrje klubeve që të mos ndajnë futbollin bullgar.

Më shumë nga rubrika

Dimitër Kuzmanov

Dimitër Kuzmanov me fitoren e dytë në kualifikuimet e Wimbledon

Tenisti Dimitër Kuzmanov fitoi fitoren e dytë në kualifikueset e Wimbledon dhe vetëm një sukses e ndan nga pjesëmarrja në skemën kryesore të turneut. Tenisti i dytë më i mirë i Bullgarisë triumfoi në një ndeshje tejet të kontestuar ndaj tenistit..

botuar më 22-06-22 5.36.MD
Dimitër Kuzmanov

Tenisti ynë Dimitër Kuzmanov ka shënuar fitore në Wimbledon

Raketa e dytë bullgare në tenis për meshkuj Dimitër Kuzmanov shënoi fitoren e parë në kualifikueset e Wimbledon. Ai mundi në Londër pjesëmarrësin me Wild card, britanikun Charles Broome, me 6:3. Kështu, ai arriti të fitojë 16 pikë për renditjen botërore,..

botuar më 22-06-20 7.24.MD

Vajzat bullgare kryesojnë si ekip në renditjen provizore të Kampionatit të Gjimnastikës Ritmike në Izrael

Gjimnastet bullgare Borjana Kalejn dhe Stilijana Nikollova vazhduan sot paraqitjen e tyre të fortë në Kampionatin e 38-të Evropian të Gjimnastikës Ritmike në Tel Aviv (Izrael). Gjimnastet tona kombëtare u kualifikuan në finalen e të katër veglave dhe..

botuar më 22-06-17 8.26.MD