Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Me një video fjalim presidenti hapi Kongresin e FIDE-së në Sofje

Foto: BTA

Për më shumë se 60 vjet, organizata juaj hulumton dhe promovon zhvillimin e së drejtës së BE-së, duke bashkuar perspektivat e praktikuesve juridikë, akademikëve dhe përfaqësuesve të institucioneve evropiane. Këtë e tha presidenti Rumen Radev në një video me të cilën hapi Kongresin e 30-të të Federatës Ndërkombëtare të së Drejtës Evropiane (FIDE), i cili mbahet në Sofje deri më 3 qershor. Shpresoj se puna e kongresit do të kontribuojë në pasurimin e së drejtës së BE-së në nivel bashkimi dhe në të kombëtar, shtoi Radev.

Më 1 qershor, presidenti përfaqëson Bullgarinë në Samitin e Dytë të Komunitetit Politik Evropian të mbledhur në Moldavi. Udhëheqësit e 47 shteteve dhe të BE-së u ftuan në forum.


Më shumë nga rubrika

Nikollaj Denkov

Kryeministri bullgar mendon se Rusia nuk mund të flasë për respektimin e marrëveshjeve

Nëse Ukraina shfrytëzon raketat ose pjesët e raketave të dërguara nga Bullgaria, ato do të jenë për mbrojtjen e qyteteve të saj, jo për sulm. Kështu kryeministri Nikollaj Denkov komentoi reagimin e ashpër të Moskës pas vendimit të parlamentit në Sofje..

botuar më 23-09-28 9.52.PD

Parashikimi i motit për 28 tetorin 2023

Gjatë natës dhe nesër vranësira do të jetë e shpërndarë, kryesisht e theksuar në Bullgarinë Jugore dhe Lindore, ku vende-vende do të ketë reshje të dobëta shiu. Do të fryjë erë mesatare nga verilindja, por në mbrëmje gradualisht do të dobësohet...

botuar më 23-09-27 6.25.MD
Kisha Ruse

Agjencia Kombëtare e Sigurisë Shtetërore do të kontrollojë se kush e zotëron Kishën Ruse

Prokuroria e qytetit të Sofjes ngarkoi Agjencinë Kombëtare të Sigurisë Shtetërore të kontrollojë pronësinë e kishës “Shën Nikollaj Mirlikijski”, i njohur si Kisha Ruse, pas dy sinjaleve të një grupi përfaqësuesish të popullit dhe shoqatës civile..

botuar më 23-09-27 6.07.MD