Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Udhëheqësja e BSP-së, Kornelija Ninova, jep dorëheqjen

Kornelija Ninova
Foto: BGNES

Në një konferencë pas daljes së rezultateve përfundimtare të zgjedhjeve “2 në 1”, kryetarja e BSP-së, Kornelija Ninova njoftoi se jep dorëheqjen. Arsyeja është se si në zgjedhjet kombëtare ashtu edhe në ato të Parlamentit Evropian, socialistët e partisë shekullore të së majtës arritën të mbledhin vetëm 7% të votave të zgjedhësve. Ajo e cilësoi këtë rezultat si katastrofik. Tani e tutje do të mblidhet Këshilli Kombëtar për të zgjedhur një nga nënkryetarët e partisë për të udhëhequr partinë në kongresin e saj, në të cilin do të zgjidhet kryetari i ri. Ninova deklaroi se pavarësisht dorëheqjes, ajo mbetet deputete në Kuvendin Popullor.

Një ditë pas zgjedhjeve, organizata rinore e BSP-së kërkoi dorëheqjen e Ninovës për shkak të performancës së dobët të së majtës. Kujtojmë se kjo nuk është hera e parë që Ninova jep dorëheqje për shkak të rezultateve të BSP-së në zgjedhje. Ajo tashmë e ka thënë dorëheqjen e saj në vitin 2019, por më vonë e tërhoqi atë, dhe në 2021, por më pas u refuzua nga Kongresi i BSP-së.Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

BALKAN RUN 2024 po afron - një maratonë deri në majën më të lartë të malit Stara Pllanina

Vrapimi malor BALKAN RUN 2024 deri në majën e më të lartë të malit Stara Pllanina - Botev dhe kthimi zhvillohet këtë të diel, më 21 korrik 2024, përgjatë një traseje prej 41 kilometrash me fillim/mbarim në qytetin Karllovo. Traseja është Rruga..

botuar më 24-07-20 4.20.MD

Festivali Ndërkombëtar i Folklorit mbahet në qytetin Veliko Tërnovo

Afro 340 pjesëmarrës nga vende të kontinenteve të ndryshme do të ngjiten në skenën e Teatrit Veror në parkun "Marno Pole" në qytetin Veliko Tërnovo për të prezantuar ngjyrat e traditave të tyre. Në këtë veprimtari shumëngjyrëshe folklorike do..

botuar më 24-07-20 6.10.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Do të jetë me diell deri në mesditë të së shtunës . Pas mesditës do të ketë vranësira dhe deri në mesnatë në shumë vende do të ketë reshje shiu të shkurtër por intensiv me bubullima. Në veriperëndim ka rrezik për breshër. Temperaturat minimale do..

botuar më 24-07-19 7.45.MD