Eмисия новини
от 15.00 часа

Fëmijët thurin verore në muzeun më të ri në Kazanllëk "Ahinora"

Gjatë fundjavës, të vegjlit nga qyteti i Kazanllëk mund të marrin pjesë në punëtorinë e Veroreve (Martenici), të organizuar nga muzeu më i ri në Kazanllëk "Ahinora", i cili është degë e Galerisë së Arteve të qytetit. Mikpritësit ftojnë të gjithë fëmijët..

24.02.24 09:15 |

Muzeu i Historisë Natyrore në Plovdiv hap një ekspozitë për Antarktidën dhe fton fëmijët në një Festival të Akullit

Muzeu Rajonal i Historisë Natyrore - Plovdiv hap zyrtarisht ekspozitën e re "Pole" të premten, më 16 shkurt, njoftoi BTA. Ajo u krijua në kuadër të projektit "Krijimi i një ekspozite të gjallë të Antarktidës", financuar nga Fondi Kombëtar "Kultura"...

16.02.24 06:35 |

Të dashuruarit me dashurinë dhe verën festojnë një javë të tërë në qytetin bullgar Trjavna

Java e Verës dhe e Dashurisë fillon që nga 7 shkurti në qytetin malor bullgar Trjavna. Iniciativa është pjesë e festës ndërkombëtare të Javës së Martesës, dhe për këtë arsye ritualet e dasmës gjatë kësaj periudhe do të kryhen pa pagesë nga..

07.02.24 06:30 |

Gazetat britanike rekomandojnë Plovdivin si një vend për turizëm dhe "la dolce vita"

Qyteti më i vjetër në Evropë është magjik dhe ndodhet në një vend ku nuk e prisni aspak, shkruan botimi britanik “The Times” në një artikull të gjerë për Plovdivin. "Plovdivi i mbushur me art do t'ju befasojë me kombinimin e tij të artit të..

10.01.24 09:46 |

Po ringjallet interesi i njerëzve nga e gjithë bota për shtëpinë-muze dhe veprën e krijuesit Nikolla Vapcarov

Më 7 dhjetor të vitit 1909 në qytetin malor Bansko lindi poeti-humanist dhe antifashist i madh Nikolla Vapcarov. Për shkak të bindjeve të tij, ai u akuzua në veprimtari subversive dhe u dënua me vdekje me pushkatim. Dënimi u krye në poligonin e..

12.12.23 07:30 |

Traditat austriake të Krishtlindjeve shfaqen në Burgas

Lodrat e vjetra të Krishtlindjeve me një histori të pasur dhe interesante mund të shihen për herë të parë në Bullgari. Ato janë pjesë e ekspozitës “Si i festojnë Krishtlindjet në Austri” në Muzeun Etnografik të Burgasit. Iniciatorja e aktivitetit..

25.11.23 08:25 |

Në Sofje prezantojnë karikaturat e kohës së socializmit

"Nga gazeta deri në muze" - me këtë titull hapet ekspozita ku prezantohen karikaturat bullgare të krijuara në kohën e socializmit - nga viti 1944 deri në vitin 1989. Ajo mund të shihet nga 2 nëntori deri më 31 mars në Muzeun e Artit nga periudha e..

02.11.23 06:20 |
Shtëpia e Popangellovit në Trjavna

Hapin një muze të Shkollës së Arkitekturës të Trjavnës

Një tjetër ekspozitë do t'u shtohet ekspozitave muzeale të Trjavnës - të kryeveprave arkitekturore në qytet. Muzeu, kushtuar shkollës së arkitekturës së Trjavnës, hapet sot në shtëpinë më të vjetër rilindase në qytet – Shtëpia e Popangellovit. Ekspozita..

26.10.23 11:44 |

Muzeu i parë i rakisë në Sofje hapi dyert

Rakia është pija-mbretëresha e Ballkanit. “Mund të themi se e ka origjinën nga bota arabe, nga Araku i tyre. Dhe megjithëse një sërë vendesh ballkanike e konsiderojnë atë si pijen e tyre kombëtare, rakia bullgare është bullgare” – është kategorik..

21.10.23 07:20 |

"Tripper Travel Guide" me rekomandime për të vizituar Muzeun Detar në Varna me çdo kusht

Muzeu Detar në Varna u përfshi në "Tripper Travel Guide", në listën e kurioziteteve që duhen parë medoemos në qytetin tonë të Detit të Zi. Përveç kësaj, muzeu ka marrë një diplomë speciale nga organizata turistike britanike, saktësoi drejtoresha..

17.09.23 09:10 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна