Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

платена публикация
Музеят в Исперих и новите технологии

4
Снимка: Исторически музей Исперих

Започнаха дейностите по проекта „Съвременни решения за опазване и съхранение на движимото културно наследство“. В края на миналата година Историческият музей в Исперих спечели финансиране от последната конкурсна сесия на Министерство на културата за проекти в областта на движимото културно наследство, музеите и художествените галерии на стойност 16.092,10 лв. 

Проектът допълва, надгражда и оптимизира условията за съхранението и опазването на движимите културни ценности на шест основни музейни фонда: „История на България XV-XIX век“, „Нова и най-нова история“, „Етнография“, „Археология“, „Нумизматика“ и „Художествен“. Осигурено е част от предвиденото съвременно допълващо оборудване, включващо различни по размер архивни кутии и папки, разделителна безкиселинна хартия, архивна количка за безопасно пренасяне на фондови единици, професионална прахосмукачка за почистване на книги и документи, пречиствател на въздуха за премахване на микроорганизми, развиващи се в затворени пространства и климатизирана среда. 

Започна процесът по реставрация на две картини от фонд „Художествен“, която ще бъде извършена от специалисти от Националната художествена академия. Очаква се дигитализирането на част от движимите културни ценности, приоритетно подбрани от музейните уредници. За целта вече е закупен мобилен скенер за документи от по-висок клас, позволяващ цялостна висококачествена дигитализация на ръкописи, документи, книги, снимки, периодика, стари банкноти и др.

Музейните специалисти повишиха професионалната си квалификация чрез споделяне на експертен опит и консултации за създаване на архивни масиви от дигитални бази данни и приложими стандарти и изисквания за дигитализация на движими културни ценности. 

Обученията се проведоха в музея с партньорското участие на Научен център „Преславска книжовна школа“ към Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ и СНЦ „Хелис“ в Исперих. Проф. Веселин Панайотов води две обучения на тема „Работа с архиви, свързани с българското културно-историческо наследство“ и „Създаване на архивни масиви за движими културни паметници“. Йордан Арнаудов разясни добрите практики в работата със скенер за дигитализация на книги, архиви и документи.

Повече информация за дейностите на Историческия музей в Исперих може да намерите в страницата на музея във Фейсбук:   https://www.facebook.com/isperihmusey/

Чуйте интервю на Миглена Стефанова с Мария Николаева - заместник-директор на Историческия музей в Исперих.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Димитър Костов

Ремонти пред финала

Завърши първият етап от ремонта на операционния блок в МБАЛ - Шумен. В реновираните две операционни зали вече се извършват ортопедични операции. Това съобщи директорът на лечебното заведение д-р Димитър Костов.  Те са със съвременна вентилация и филтри, с нови операционни маси и апаратура, имат нов дизайн и антибактериално покритие.  В момента се правят..

публикувано на 10.07.24 в 13:32
Росен Карадимов - първият вдясно

Шанс за Североизтока

По процедурата за развитие на индустриалните зони и паркове от Националния план за възстановяване и устойчивост Министерството на иновациите и развитието класира проекти на 10 общини. В Североизточна България са два проекта за Шумен и по един за Търговище и Русе.    Какво е важно за тези проекти? Как инвестициите ще се отразят на развитието на..

публикувано на 10.07.24 в 10:48

От Тодор Икономово до Ливърпул

Ферхад Фадлиев от каолиновското село Тодор Икономово вече 10 години живее и работи в чужбина. Заминал зад граница веднага, след като е завършил пълнолетие и взел шофьорска книжка.  Всяка година по време на летните месеци се връща у дома. Със заплатата от чужбина успява да задели пари за ремонт на бащината къща, защото има намерение да се върне в..

публикувано на 10.07.24 в 08:19

Помощ за бебе след граждански брак

Община Смядово ще подкрепя финансово родителите и осиновителите на всички новородени деца, ако имат средно образование, ако таткото има поне половин година трудов стаж и ако фамилията е със сключен граждански брак. Последното условие предизвикало най-много дебати на общинска сесия, където новата Наредба била обсъждана и приета. В крайна..

публикувано на 10.07.24 в 07:59
Язовир

Повече вода за напояване

Увеличени са количествата вода, които се подават за напояване, сочи графикът на Министерството на околната среда и водите. За Шуменска област от язовир „Тича“ към поливното земеделие за юли отиват 3, 1 млн. кубически метра. Въпреки, че постъпленията на вода в язовира са минимални, няма риск за въвеждане на режим на водата. Нивото на язовира е..

публикувано на 09.07.24 в 12:09

Женската сила през Възраждането

Как българското общество през XIX в. възприема появата на женските благотворителни дружества и все по-сериозната заявка на жените да се самоидентифицират? Доколко моделът на създаване на организациите повтаря нечий чужд модел отвън и кои са автентичните елементи в тях?   Имало ли е мъже в женските дружество до Освобождението? Как..

публикувано на 09.07.24 в 09:01
Снимката е илюстративна

5 милиона за водопроводи

Проекти за над 5 милиона 328 хиляди лева бяха одобрени за ремонт на улични водопроводи във Велики Преслав и 8 села от общината в края на зимата. Сред тях бяха 10 улици във Велики Преслав, по две в селата Осмар, Троица, Хан Крум и Драгоево и по една в Миланово, Мокреш, Имренчево и Златар.  Има ли бедстващи селища в общината, както и такива, които да са..

публикувано на 09.07.24 в 08:23