MË E RËNDËSISHMJA PËR KORONAVIRUSIN

Këtu do të gjeni informacion për përhapjen e koronavirusit dhe masat që ndërmerren në Bullgari në luftimin e infeksionit COVID-19 që u regjistrua për herë të parë më 31 dhjetor 2019 në qytetin Vuhan të Kinës. Mund të lexoni gjithashtu këshilla të dobishme të ekspertëve dhe të mësoni më shumë për mirësinë dhe mëshirën njerëzore.


Covid-19 në Bullgari: Dita e 155

Jemi në vend të dytë në Evropë për nga vdekshmëria nga Covid-19 Bullgaria dhe Mbretëria e Bashkuar janë në vend të dytë në Evropë për nga vdekshmëria nga koronavirusi gjatë dy javëve të fundit me 1,4/100 000 raste vdekjeje, tregojnë të dhënat e..

botuar më 20-08-09 6.14.MD

Jemi në vend të dytë në Evropë për nga vdekshmëria nga Covid-19

Bullgaria dhe Mbretëria e Bashkuar janë në vend të dytë në Evropë për nga vdekshmëria nga koronavirusi gjatë dy javëve të fundit me 1,4/100 000 raste vdekjeje, tregojnë të dhënat e Qendrës Evropiane për Profilaksi dhe Kontroll të Sëmundjeve. Në..

botuar më 20-08-09 3.56.MD

134 teste pozitive për koronavirus

134 veta kanë rezultuar pozitivë me koronavirus pas 3612 PCR testeve të bëra gjatë 24 orëve të fundit, tregojnë të dhënat e Portalit Unik Informativ. Këtë herë kryeqyteti nuk është me më shumë teste pozitive. Para saj renditen Dobriç – 32..

botuar më 20-08-09 9.47.PD

Covid-19 në Bullgari: Dita e 154

Gjermania do të testojë për Covid-19 bullgarë nga tri regjione Që nga sot Gjermania shpall si të rrezikshme tri regjione në vendin tonë për shkak të epidemisë – Varna, Bllagoevgrad dhe Dobriç, bëri të ditur MPJ-ja bullgare. Të gjithë që..

botuar më 20-08-08 5.37.MD

195 të infektuar me koronavirus

Nëpërmjet 5837 PCR testeve të bëra gjatë 24 orëve të fundit janë konstatuar 195 raste pozitive të Covid-19, tregojnë të dhënat e Portalit Unik Informativ. Shtatë veta kanë vdekur, ndërsa 55 pacientë gjenden në repartet intensive. Që nga sot..

botuar më 20-08-08 9.39.PD

Covid-19 në Bullgari: Dita e 153

Masa “60/40” stimulon papunësinë Sipas analizës së Dhomës Tregtare Industriale Bullgare masat e qeverisë "60/40" dhe "80/20" në përkrahje të biznesit nuk duhet të vazhdojnë në këtë mënyrë. Nuk është e drejt që punonjësi i cili nuk është në..

botuar më 20-08-07 6.58.MD

Në Bullgari u zhvilluan operacionet e para për transplantim organesh pas fillimit të pandemisë

Për herë të parë që nga janari dhe pas pandemisë së Covid-19 në Bullgari u zhvilluan transplantime të zemrës dhe të mëlçisë së zezë. Operacionet janë realizuar në spitalet “Shën Ekaterina” dhe “Llozenec” në kryeqytet. Pacientët janë një burrë 49..

botuar më 20-08-07 1.34.MD

Fëmijët nuk janë të rrezikuar nga Covid-19 dhe mund të kthehen në shkollë

Për përqindjen e të sëmurëve nga Covid-19 mund të gjykojmë nga të hospitalizuarit dhe të vendosurit në repartet intensive, tha para Televizionit Kombëtar Bullgar epidemiologia prof. Mira Kozhuharova. Para pandemisë në përqindjen e të infektuarve..

botuar më 20-08-07 12.31.MD

Të infektuarit me Covid-19 janë nën 5% gjatë 24 orëve të fundit

Pas 6 433 testeve të bëra 5% për qind kanë rezultuar pozitive me Covid-19 – gjithsej 297 veta, tregojnë të dhënat e Portalit Unik Informativ. Që nga fillimi i pandemisë janë bërë 294 087 teste, ndërsa të regjistruarit me Covid-19 janë 13 014,..

botuar më 20-08-07 10.21.PD

Covid-19 në Bullgari: Dita e 152

Hyrja në Greqi me tokë natën do të jetë e mundur vetëm përmes pikës kufitare Kullata-Promahon Që nga mbrëmja më 7 gusht Greqia ndalon të gjitha vendkalimet tokësore deri tek pikat e saj kufitare në intervalin nga ora 23.00 deri në orën 07.00..

botuar më 20-08-06 6.31.MD