Deputetët e partisë “GERB” dhurojnë 1/3 prej pagave të tyre për luftimin e koronavirusit

Deputetët e grupit parlamentar të partisë GERB do të dhurojnë 1/3 prej pagave të tyre për luftimin e koronavirusit në rajonet e tyre elektorale. Këtë e bëri të ditur selia e partisë, duke rikujtuar se në kuadrin e një jave GERB dhuroi rreth 100 000 euro..

botuar më 20-04-02 4.23.MD

Një e treta e punëdhënësve planifikojnë shkurtime të personelit

Qeveria u ofron bizneseve ndihmë me pagimin e rrogave të personelit në raport 60/40, ku shteti do të paguajë pjesën më të madhe të rrogave. Por kjo masë nuk do të përdoret nga shumë punëdhënës. Sondazhi online i zhvilluar në periudhën 31 mars – 1 prill..

rinovuar më 20-04-02 4.12.MD
Sllënçev Brjag (Bregu Diellor)

Vendpushimi Sllënçev Brjag ka potencial në mjekimin e sëmundjeve të mushkërive

Në një letër drejtuar Ministrisë së Turizmit nga Asociacioni Bullgar i Pronarëve të Hoteleve dhe Restoranteve insistojnë që kompleksi për pushime “Slënçev Brjag” (Sunny Beach)  në bregdetin bullgar të reklamohet si vend i përshtatshëm për mjekimin e..

botuar më 20-04-02 3.49.MD

Mbi 90% prej bullgarëve kanë frikë për ndikimin e COVID-19 mbi ekonominë

Shqetësimet kryesore të bullgarëve sa i përket epidemisë së koronavirusit deri tani ishin lidhur kryesisht me shëndetin e njerëzve, derisa tani theksi bie mbi ekonominë. Fakti se frika për shëndetin tani është në vend të dytë është për shkak të..

botuar më 20-04-02 2.29.MD
Prof. Kosta Kostov

Ekspertët shpresojnë se vdekshmëria nga COVID-19 në Bullgari do të jetë e ulët

Ne jemi ende në fillim të epidemisë , tha para mikrofonit të BNR-së Kosta Kostov, koordinatori i Këshillit të ekspertëve mjekësorë pranë qeverisë. Presim se lakorja e të infektuarve nuk do të jetë e pjerrët. Sipas analizave të përvojës së..

botuar më 20-04-02 2.11.MD
Nancy Schiller

Një fond bamirës amerikan ndihmon Bullgarinë kundër COVID-19

Fondacioni “Amerika për Bullgarinë”, Forumi Bamirës Bullgar, Ambasada e SHBA-së në Sofje dhe Dhoma Tregtare Amerikane themeluan një fond të pavarur “Së bashku kundër COVID-19”. Në këtë fond janë mbledhur donacione të kompanive bullgare dhe të huaja,..

botuar më 20-04-02 1.41.MD
Svetllan Kiçikov

142 mijë bullgarë janë kthyer në vend për shkak të krizës

Pas shpalljes së gjendjes së jashtëzakonshme në Bullgari deri në fund të marsit në vend janë kthyer 142 093 bullgarë, njoftoi drejtori i Policisë Kufitare komisionari i përgjithshëm Svetllan Kiçikov. Sipas tij fluksi i të kthyerve tashmë është më i..

botuar më 20-04-02 1.06.MD

Në izolim të plotë ngjitja me COVID-19 ulet me 50 për qind

Përgjysmë ul përhapja e virusit në izolim të plotë. Nëpërmjet tij nga vdekja ishin të mbrojtur 59 mijë veta. Testimi nuk krijon një tablo të plotë as të të infektuarve, as të karantinës, tha për Radion Kombëtare Bullgare doktoresha Velisllva Petrova, biolog..

botuar më 20-04-02 12.22.MD

Ulja e taksave tol për transportuesit me karburante alternative

Pronarët dhe shfrytëzuesit e kamionëve dhe autobusëve nga kategoritë EBRO VI, EEV të cilat shfrytëzojnë vetëm gaz ose bietanol mund të rikthejnë gjysmën e taksave tol. Procedura është e përshkruar në sajtin e Agjencisë Infrastruktura rrugore www.api.bg në..

botuar më 20-04-02 11.46.PD

Supozohet se numri i të infektuarve në Bullgari është më i lartë

Ndoshta numri i të infektuarve në Bullgari është disa herë më i lartë. Deri tashti zbulojmë 2 në çdo 11 të infektuar me koronavirus. Prandaj duhet të jemi fanatikë në respektimin e distancës fizike, tha gjeneral Mutafçijski, shef i Shtabit Kombëtar për..

botuar më 20-04-02 9.46.PD