Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Festivali i këngës së fëmijëve “Monedha e artë” në Bolonjë

Ivelina dhe Tonika Andreevi
Foto: arkiv
Festivali “Monedha e artë” që është krijuar gjatë vitit 1959 në Milano është ndër festivalet më të njohura për këngë fëmijësh. Çdo vit ai dërgon mesazh për vëllazëri dhe solidarit, duke mbledhur në skenën e tij fëmijë të talentuar deri në moshën 12 vjeçare. Në edicionin e tij të 52 morën pjesë dhe fëmijë nga Bullgaria – Ivelina dhe Tonika Andreevi. “Monedha e artë” u zhvillua më 17 deri më 21 nëntor në qytetin Bolonjë. Që mbrëmjen e parë të dy bullgaret fituan çmim në konkurrencë me pjesëmarrësit nga Malta, Britania e Madhe, Gjermania, Italia. Juria, që ishte përbërë prej fëmijësh, dhe publiku ua dhanë çmimin “Monedha e kuqe”. Kënga, të cilën e ekzekutuan në italisht, mban titullin “Vallja e Rosinkës”. Melodia e saj është me motive të këngës së njohur popullore bullgare “Rufinka është shtruar e sëmurë” dhe fillon me gajde. Dy motrat fituan zemrat e dëgjuesve në sallë, të jurisë dhe të telespektatorëve. Në mbrëmjen e fundit të festivalit ua ishte dhënë dhe çmimin “Monedha televizive”. Kënga “Vallja e Rosinkës” është shkruar posaçërisht për festivalin dhe vajzat e kanë mësuar brenda një jave në dy gjuhë – në bullgarisht dhe në italisht. Ivelina është 7 vjeçare, ndërsa motra e saj - 10 vjeç. Janë nga fshati Glogovo që ndodhet pranë qytetit bullgar Lloveç. Orët e matematikës janë të dashura për dy vajzat. Gjithashtu atyre u pëlqejnë të merren me sport. Tonika dhe Ivelin këndojnë që nga mosha 3vjeçare në vatrën e kulturës së fshatit Glogovo. Në fshatin dhe në qytetin Teteven nuk ka festë pa interpretimin e tyre. Për herë të parë kanë qenë në Itali gjatë vitit të kaluar në një festival folklorik në Venecia. Atje e fituan vendin e parë.

Dy vajzat nuk janë bullgarët e parë me çmim të këtij festivali. Gjatë vitit 1984 5 vjeçar Borko Çuçkov është dalluar me këngën “Ylber”, muzika e së cilës i përket babait të tij – kompozitori i njohur Viktor Çuçkov. Kjo këngë mori çmimin e madh “Ylli i artë”.
“Himni i krijimit” dhe është vepra e parë, të cilën Viktor Çuçkovi e ka shkruar në moshën 7 vjeçare – vals për piano. Pas disa vjetësh ai e përpunoi dhe ia dhuroi korit italian“Antoniano” dhe për herë të parë ajo ishte ekzekutuar në vitin 1988.

Përgatiti në shqip: Anna Kapitanova

Më shumë nga rubrika

"I afërti" – një duet i ri i Toni Dimitrovës dhe Stefan Illçevit

Kënga "I afërti", në interpretim   të duetit Toni Dimitrova - Stefan Illçev, është ndër propozimet e reja në Top 20 të Radios Kombëtare Bullgare - renditja kombëtare javore për muzikën e re bullgare pop dhe rock. Kënga tashmë është në vendin e..

botuar më 21-10-25 11.26.PD

Big Bendi i BNR-së do të japë koncertin e parë për sezonin e ri

Big-Bendi i Radios Kombëtare Bullgare hap sezonin e tij muzikor më 21 tetor në Studion e Parë të medias sonë. Dirigjenti Antoni Donçev, i cili më shumë se 10 vjet e udhëheq orkestrën, thotë se muzikantët kanë përgatitur programe interesante që do..

botuar më 21-10-21 11.11.PD

Kujtim për Bojidar Dobrevin – një studiues i së kaluarës dhe i së tanishmes muzikore bullgare

Unë kurrë nuk kam takuar një person tjetër që është aq i sjellshëm dhe aq i përkushtuar për të mbledhur dhe ruajtur fakte historike për muzikantët bullgarë jashtë vendit" - thotë Stolina, vajza e Bojidar Dobrevit. Mbase secili i cili e njihte..

botuar më 21-10-21 7.15.PD