Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Lajme muzikore

Këngëtarja e re Nora
Foto: Virginia Records
Në fund të prilli këngëtarja e re e muzikës rok Nora bëri premierën e videoklipit për këngën e saj më të re “Ku”. Me të këngëtarja e talentuar mori pjesë në konkursin për këngë zbavitëse “Pranvera e artë” të Radios Kombëtare Bullgare. Në skenën e një klubi të kryeqytetit Nora interpretoi për herë të parë live këngën “Ku” dhe prezantoi repertorin e saj të përgatitur posaçërisht për këtë aktivitet bashkë me grupin e saj të ri.

© Foto: ARA MUSIC

Neli Rangellova (majtas) dhe Radostina Panjova duke paraqitur këngën e tyre “100 vjet rregulla”

Neli Rangellova incizoi duet me këngëtaren popullore Radostina Panjova. Kjo është befasia e radhës që Neli u duroi adhuruesve të saj. Kënga është me titullin “100 vjet rregulla” dhe është me tingëllim modern. Muzika dhe aranzhimi janë vepër e hit-makerit ballkanik Ocko, ndërsa teksti i përket Tenjo Gogovit. Ajo është një provë e suksesshme për simbiozë midis pop-muzikës dhe folklorit.

© Foto: A.B.A.

Mariana Popova dhe Orlin Goranovi e prezantuan këngën e tyre të re në ceremoninë e dorëzimit të Çmimeve muzikore të BG radios.

Mariana Popova dhe Orlin Goranov incizuan një duet të ri që quhet “Më dëgjo”. Kënga është me muzikë dhe aranzhim të Krasi Gjulemezovit, me tekst të Mariana Popovës. Është incizuar në gjuhën italiane dhe angleze. Tashmë është fakt edhe videoklipi për dy versionet e këngës. Mariana Popova dhe Orlin Goranovi e prezantuan këngën e tyre për herë të parë në ceremoninë e dorëzimit të Çmimeve muzikore të BG radios në Pallatin kombëtar të kulturës. Gjatë këtij muaji pritet në treg dhe albumi i ri i Mariana Popovës.

Përgatiti në shqip: Sofia Popova

Më shumë nga rubrika

Stenli, Ljubo Kirov dhe Hristo Mutafçiev "ende vrapojnë me kohën"

Këngëtarët e njohur të estradës, Stenli dhe Ljubo Kirov , së bashku me aktorin Hristo Mutafçiev, prezantuan në fund të tetorit këngën e tyre “Aty ku nuk ka kohë”. Autori i muzikës është Stenli (Stanisllav Sllanev), teksti është i Ljubo Kirovit,..

botuar më 21-12-07 8.45.PD

Shën Nikolla në një këngë të lashtë

Dita e Shën Nikollës së Mirës, ​​të cilën Ortodoksia e kremton sot, është gjithashtu një nga festat më të mëdha kombëtare.  Në folklorin bullgar, shenjtori ka krahë, gjë që i jep atij tipare të përafërta me imazhin mitik të njeriut-dragua. Ai ka dy..

botuar më 21-12-06 10.56.PD

Nedjallka Simeonova – fëmija-mrekulli që fitoi famë botërore

Më 2 dhjetor shënohen 120 vjet nga lindja e violinistes së madhe bullgare Nedjallka Simeonova. Ajo lindi në vitin 1901 në qytetin Haskovo. Koncerti i saj i parë para publikut ishte në një moshë shumë të hershme, ndërsa turneu i saj i parë jashtë..

botuar më 21-12-02 9.44.PD
Подкасти от БНР