Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Lubo Kirov me album solo

Foto: arkiv personal
Në fund të viteve 90 në skenën muzikore bullgare u shfaq një grup i ri, i cili u imponua shpejt në hapësirën muzikore. Ky është grupi “Te” (në përkthim – “Ata”) – katër muzikantë të rinj dhe ambiciozë. Në këtë moment ndihej pikërisht mungesa e këtij stili të muzikës që ofronte grupi “Te” – fusion. Vokali i grupit është Lubo Kirov. Të katër muzikantët bënë një karrierë të suksesshme, disa albume dhe shumë koncerte. Para dy vjetësh Lubo u nis në një rrugë të vet krijuese. Përveç si këngëtar, adhuruesit e tij e njohin dhe si një autor të shkëlqyeshëm tekstesh. Albumi i tij debut solo – “Lubo 2010” doli në tregun muzikor para një muaji. Ai përmban 12 këngë, disa prej të cilave ju prezantojmë këtu.

Më shumë nga rubrika

Kori "Bodja Smjana" feston 75 vjetorin e krijimit të vet

"Bodra Smjana" është kori i parë bullgar për fëmijë që u bë i famshëm botërisht. Sivjet kori shënon 75 vjetorin e themelimit të tij dhe ky është rasti që një Komitet Nismëtar i ish-koristëve të organizojë një ekspozitë fotografike me titull "Kori..

botuar më 21-11-26 7.15.PD

Jeta si një mrekulli-përbindësh – në spektaklin e Diana Dafovës

E njohim Diana Dafovën nga projektet e saj të mëdha krijuese, të cilat këngëtarja i ka prezantuar gjatë viteve të kaluara në Bullgari, Evropë dhe SHBA, si dhe nga pjesëmarrja e saj në nisma të ndryshme humanitare dhe mjedisore. Më 23 nëntor, në..

botuar më 21-11-23 12.03.MD

Kamelia Todorova me një rrëfim për rrugën e saj krijuese

"Zëri im" është një spektakël muzikor në të cilin Kamelia Todorova do të ndajë kujtimet e saj për sukseset dhe dështimet në jetë, për momentet e lumtura dhe jo aq të lumtura në karrierën e saj. Më 22 nëntor, në Teatrin Azarjan – në sallën 2 të..

botuar më 21-11-22 8.57.PD