Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Këngëtarja popullore Valja Balkanska mbushi 70 vjeçe

Po të klikoni mbi ikonën AUDIO, do të mësoni më shumë rreth këngëtares bullgare të muzikës folklorike të maleve Rodope, Valja Balkanska. Do të keni mundësiнë të dëgjoni interpretimin e saj“Doli, hajdut Delo”, i cili fluturon në hapësirën kozmike. Ju urojmë minuta të këndshme me programin e Radio Bullgarisë.

© Foto: BGNES

Valja Balkanska është krenaria е bullgarëve. Interpretimi i këngës “Doli, hajdut Delo” fluturon në hapësirë me anijen kozmike “Voyager 1”. Me interpretimet e saj këngëtarja popullore zbulon të fshehtat e maleve Rodope. Në fillim të 2012-ës Valja Balkanska festoi 70-përvjetorin e saj. Edhe sot e kësaj dite me një zë të mrekullueshëm ajo e bën publikun për vete. Njërin e aktiviteteve të saj të fundit jashtë vendit e bëri në Tokio. Gjatë muajit mars të 2011-ës, e shoqëruar nga gajdexhiu Petër Janev, Valja Balkanska dha tetë koncerte bamirëse në kryeqytetin japonez dhe në disa vende të tjera andej. Këngëtarja bullgare ishte e ftuar në lidhje me fushatën bamirëse në ndihmë të japonezëve të prekur nga avaria në centralin bërthamor “Fukushima”. “Stoicizmi, intelekti dje identiteti i popullit japonez më tepër u shfaqën pas tragjedisë. Ne mund të mësojmë shumë prej tyre”, pohon këngëtarja. – “Secilin koncert në Japoni e përfundonim me valle bullgare. Interesi ndaj kulturës sonë ishte i madh, të gjithë e dinin këngën e maleve Rodope, e cila fluturon në Kozmos.”

Përgatiti në shqip: Anna Kapitanova

По публикацията работи: Valja Bozhillova

Më shumë nga rubrika

“Ngadalëso” ... sot është Dita e Shpejtësisë së Ngadaltë

Sot po festojmë një ngjarje kurioze - Ditën Ndërkombëtare të Shpejtësisë së Ngadaltë, e njohur edhe si Festa e Qetësisë. Lëvizja sociale e quajtur Slow Life (Jeta e Ngadaltë) lindi në vitin 1986. Sot, në më shumë se 90 qytete në shtete të..

botuar më 24-02-26 6.35.PD

Drejtimet në albumin debutues të autores së talentuar Kalina Andreeva

Kalina Andreeva është pak më shumë se 20 vjeç, por tashmë është e njohur si kontrabasiste e talentuar, këngëtare dhe autore muzike. Ajo krijoi kompozimin e saj të parë në moshën 4-5 vjeç duke shpikur një melodi, të cilën babai i saj e harmonizoi..

botuar më 24-02-23 8.35.PD

Këngët e Kiçka Savovës “marrin jetë” në një turne virtual kombëtar

Më 22 shkurt shënohet 90-vjetori i lindjes së Kiçka Savovës – një prej këngëtareve më të rëndësishme të krahinës folklorike trake. Të gjithë ata që e njohën gjatë jetës së saj mbajnë në zemrat e tyre kujtimin e një personi të talentuar, vërtet të mirë..

botuar më 24-02-22 8.45.PD