Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria me 7 medalje të arta nga Lojërat Olimpike Rinore në Kinë

БНР Новини

Lojërat olimpike kanë për qëllim të përhapin frymën olimpike dhe sportive dhe të stimulojnë aktivitetin sportiv ndër të rinjtë. Edicioni i dytë i forumit, i cili u zhvillua në qytetin kinez Nanxhin, mblodhi të rinj nga e gjithë bota. Atletët e rinj morën pjesë në 28 lloje sporti, për të treguar, se olimpiada vazhdon t’i bashkojë njerëzit.

Bullgaria mori pjesë me 27 sportistë në 14 lloje sporti. Gjatë edicionit të parë në Singapor para 4 vjetësh ajo fitoi dy medalje të arta dhe një të bronzit, por gjatë kësaj vere sukseset e mëdha të sportistëve të rinj bullgarë i gëzuan fansat dhe analizatorët sportivë. Sukseset e të rinjve bullgarë sjellin shumë optimizëm për të ardhmen e sportit në vendin tonë.

Betina Temellkova i solli dallimin e parë Bullgarisë. Ajo fitoi medaljen e argjendtë në turneun e xhudos tek të reja në kategorinë deri në 52 kg. Bozhidar Andreevi fitoi medaljen e parë të artë për vendin tonë, duke fituar titullin në kategorinë deri në 69 kg në turneun për peshëngritjen. Lidija Nençeva fitoi medaljen e dytë të artë për Bullgarinë në Nanxhin. Ajo fitoi titullin në 10 metra me pistoletë sportive për ekipe të përziera në turneun e qitjes sportive. Medalja e tretë e artë ishte fituar nga 18 vjeçari Bllagoj Najdenov, boksier, në kategorinë deri në 81 kg. Në fushën e boksit Dushko Mihajlov fitoi medalje të argjendtë në kategorinë deri në 56 kg. 17 vjeçari Kirill Millov fitoi medalje të argjendtë në kategorinë deri në 85 kg në turneun e mundjes, stil klasik duke dëshmuar, se në këtë sport Bullgaria është një force e patundshme.

Gjimnastika artistike është sport, ku Bullgaria ka suksese serioze dhe gjimnastet tona të reja demonstruan se traditat nuk janë harruar. Elena Bineva, Aleksandra Mitroviç, Emilija Radiçeva, Sofia Rangellova dhe Gabriella Stefanova fituan medaljen e argjendtë. Në vendin e parë u klasifikua ekipi rus, ndërsa në vendin e tretë mbeti ai i Kazakistanit.

Kështu pas përfundimit të lojërave bilanci për Bullgarinë është 7 medalje të fituara. Bullgaria është e lumtur për sukseset e talenteve të saj të rinj në fushën e sportit. Olimpiada tjetër e rinisë do të zhvillohet në Buenos Aires në vitin 2018 dhe pritjet nga sportistët bullgarë do të jenë të larta. Duhet të theksojmë, se dallimet nga Nanxhini janë për disiplina, të cilat luajnë rol të rëndësishëm në plotësimin e koleksionit të pasur të medaljeve të vendit. Këto medalje tregojnë gjithashtu, se rruga drejt sukseseve botërore sportive pa tjetër kalon përmes stimulimit të zhvillimit të sportit të rinisë dhe të fëmijëve.

Përgatiti në shqip: Sofia Popova

Rrjeti për të Drejtat e Gruas: Respekt për guximin e boksieres Svetllana Kamenova

"Respekt për guximin e Svetllana Kamenovës, e cila garoi në kategorinë e femrave në Lojërat Olimpike. Asnjë grua nuk duhet të garojë me një burrë. Kjo nuk është një lojë e drejtë, e sigurt dhe e barabartë. Integriteti i Komitetit Olimpik..

botuar më 24-08-05 5.51.MD
Ivajllo Ivanov

Bashkatdhetari ynë Ivajllo Ivanov është arbitri i parë në çerekfinalen e volejbollit në Paris

Akoma në ditën e parë të eliminimit në Turneun e Volejbollit në Olimpiadën e Parisit, arbitri më i mirë bullgar Ivajllo Ivanov do të jetë arbitri i parë i ndeshjes në çerekfinalen për meshkuj ndërmjet Italisë dhe Japonisë. Në Lojërat në..

botuar më 24-08-05 1.29.MD
Ju-Ting Lin

Reagimi i ashpër i Komitetit Olimpik Bullgar kundër pjesëmarrjes së boksiereve femra që nuk e kaluan testin gjinor

Komiteti Olimpik Bullgar doli me qëndrim të fortë kundër pjesëmarrjes në Olimpiadën e Parisit të dy boksiereve të cilat nuk e kaluan testin gjinor. "Komiteti Olimpik Bullgar ngre edhe një herë çështjen e respektimit të rreptë të barazisë gjinore në..