Резултати : Autor Aleksandër Markov

Fotografia është dorëzuar nga Ambasada e Zvicrës në Sofje

Shpresa të reja për sportin bullgar gjatë vitit olimpik 2020

Viti i Ri vjen gjithmonë me shpresa për shëndet, lumturi dhe suksese, por për sportin bullgar 2020-ta është me rëndësi të madhe, sepse do të kalojë nën shenjën e Lojërave Olimpike. Përgatitja për Lojërat Olimpike Verore, të cilat fillojnë në fund të..

02.01.20 11:46 |

Yjet e Kupës Botërore të Skive Alpine u sollën shumë gëzim adhuruesve të sportit të bardh në Bullgari

Kampionati Botëror i Skive Alpine, që u zhvillua nga 22 deri në 24 shkurt në Bansko, përsëri u ofroi adhuruesve të ski sportit në Bullgari përjetime të fuqishme pas mungesës 4 vjeçare të më të mirëve të botës në pistat e Pirinit. Gjatë vitit 2015..

25.02.19 15:07 |

“Hristo Stoiçkov. Historia” zbulon fakte të panjohura deri tani nga biografia e yllit legjendar të futbollit

Legjenda e futbollit Hristo Stoiçkov prezantoi zyrtarisht librin e vet biografik në Sofje. “Hristo Stoiçkov. Historia” është shkruar bashkë me gazetarin Vlladimir Pamukov. Stoiçkovi dhe Pamukovi pohojnë se libri nuk kursen detaje dhe të vërteta..

11.11.18 14:35 |

İlk açık hava "Reklam sanatı" festivali düzenleniyor

Günümüzde dünya dijital ve bilgi teknolojisi bazında ilerliyor ve iletişim her bir faaliyetin gelişimi ve başarısında önemli bir rol oynuyor. Bu yüzden yeni bir festival, reklam ve sanat arasındaki kesişmeyi çekici ve etkileyici bir şekilde..

19.06.18 12:42 |

Pika e kryqëzimit midis artit dhe reklamës i shkatërron barrierat në komunikacion

Bota sot lëviz përpara e udhëhequr nga teknologjitë digjitale dhe informative, kurse komunikimi luan rol kyç në zhvillimin dhe suksesin e çdo një veprimtarie. Prandaj një festival i ri bullgar do të kërkojë pikën e kryqëzimit midis reklamës dhe artit..

19.06.18 12:40 |

Një botim luksoz prezanton momentet, personalitetet dhe arritjet më të rëndësishme në historinë e Klubit Sportiv CSKA

Disa ditë përpara jubileut të 70 të Klubit Sportiv CSKA, në sallën e stadiumit “Bëllgarska armija” /Ushtria bullgare/ u zhvillua prezantimi zyrtar i librit-fotoalbum “70 vjet CSKA”. Autorë të tij janë gazetarët sportivë Todor Shabanski, Bojan..

21.04.18 12:15 |

Bullgaria pret me optimizëm Pjongçang 2018 pas dy olimpiadave dimërore pa medalje

Ngjarja më e madhe sportive gjatë këtij dimri padyshim që janë lojërat olimpike në Pjongçang (Koreja e Jugut). Bullgaria mbeti pa dekorata nga Soçi 2014 (i Rusisë) dhe Vankuvër 2010 (i Kanadasë), por adhuruesit e sporteve të dimrit presin me..

06.02.18 13:34 |

Snoubordistët bullgarë treguan një formë të mirë në garat për Kupën Botërore në Bansko

Fundjava u soli tifozëve të sporteve dimërore përjetime të paharrueshme. Në Bansko të Bullgarisë u zhvilluan startet e Kupës Botërore të Snoubordit. Ylli bullgar i këtij sporti te meshkujt Radosllav Jankov, që ditën e parë të rivalizimit nuk arriti..

29.01.18 13:15 |

Kulla e ujit në lagjen e kryeqytetit Llozenec u shndërrua në galeri të arteve figurative +359

Kulla e ujit në lagjen e kryeqytetit Llozenec zyrtarisht strehoi galerinë më të re të artit modern në Sofje. Kulla, e cila u ndërtua në vitin 1929 është një nga godinat emblematike të kryeqytetit. Pas debateve shumëvjeçare për të ardhmen e saj,..

18.10.17 13:00 |

Kirill Hodullov: Zhvillimi i hokejit të fëmijëve dhe të rriturve në Bullgari kalon përmes ndërtimit të fushave me akull

Muajit dimërorë me acar në Bullgari, kur lëvizja nëpër rrugët e akullta të qyteteve kërkon aftësi speciale nga ana e këmbësorëve, ndoshta ka prindër, të cilët mendojnë cili nga sportet dimërore do të jetë më i përshtatshëm për fëmijët e tyre. Për më..

05.02.17 11:35 |