Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Jundola e bardhë si bora në kulmin e sezonit të skijimit

БНР Новини
Foto: Bulfoto

Kur bëhet fjalë për turizmin dimëror në Bullgari përmenden pushimoret e mëdha Bankso, Pamporovo dhe Borovec, të cilat janë destinacione ndërkombëtare të skijimit. Por ka dhe një mundësi tjetër, më e lirë për të kaluar pushimet dimërore në vend. P.sh., vendbanimi Jundola, e cila ofron kushte të mira për sportet e dimrit, dhe po ashtu qetësi larg turmave të zhurmshme turistike.

Në kulmin e sezonit dimëror është e vështirë të gjesh vende të lira në pushimoret e skijimit, sidomos gjatë fundjavës. Për festat e fundvitit bazat e vendosjes së turistëve janë plot e përlot. Prandaj turistët bëjnë rezervime një muaj përpara, thotë kryetari i fshatit Jundola, z. Mehmed Mestan. Ky vendbanim i shtrirë në malet Rodope preferohet nga skitarët, të cilët adhurojnë bukurinë e vendeve të virgjëra. Në Jundola ka disa piste të skijimit, janë të vogla por të pajisura mirë si ato të qendrave të mëdha dimërore. Këtu turistët ushtrojnë sportin e skive, të snouboardit dhe fëmijët rrëshqasin me sajë. E mirë është se nuk pritet shumë radha për teleferikun e skive dhe çmimet janë të favorshme. Turistët vendosen në hotele familjare dhe shtëpi për mysafirë, ku ofrohen gjellë tradicionale bullgare. Banorët e fshatit Jundola janë mjeshtër në prodhimin e mjaltit dhe reçelit. Këtu mund të blesh djathë, kaçkavall dhe produkte të tjera ekologjikisht të pastra. Në rajon vendosen turistët të cilët kënaqen me natyrën e egër dhe bëjnë shëtitje të palodhshme në gjirin e malit. Në afërsi të vendbanimit shihet mali Rila ku gjenden rezervatet natyrore “Rogaçica” dhe “Valiavicite”. 16 kilometra larg ndodhet qyteti Velingrad, i njohur si kryeqyteti i Ballkanit për turizmin SPA.

СнимкаÇfarë duhet të dimë për Jundolën dhe vendet përreth?

“Fshati gjendet në mes të dy maleve – Rodopet dhe Rila, vë në dukje z. Mestan. – Këtu shpërndahet era e Trakisë Perëndimore, klimën e kemi të butë. Në Jundola vijnë jo vetëm bullgarët, por dhe turistët nga Hungaria, Rusia, Anglia e vendet e tjera. Vijnë këtu për shkak të natyrës së bukur dhe ajrit të pastër, dhe sepse duan të gjejnë qetësinë e cila mungon në të përditshmërinë tonë. Në Jundola kemi katër pista skijimi. Në afërsi gjendet kompleksi Kurtovo ku teleferiku i skive është i mirë. Në vendbanimin Starina ka bazë kalërimi, lokal për çaj dhe dhoma për pajisjet e skijimit. Kënaqësia më e madhe është ta gjesh veten tënde në mes të malit të bukur dhe ta ndiesh gjithçka që e ke pranë. Natyra e bukur dhe mikpritja janë pasuria më e madhe e fshatit Jundola.”

Përgatiti në shqip: Anna Kapitanova

Më shumë nga rubrika

Turizmi me kroçera, adrenalina e lartë, opera mes shkëmbinjve – Bellogradçiku pret një vit të suksesshëm 2023

83 mijë bullgarë dhe 18 mijë mysafirë të huaj ka pritur Bellogradçiku gjatë vitit 2022, me të cilën qyteti piktoresk veriperëndimor pothuajse arriti vitin e suksesshëm turistik 2019, mësojmë nga nënkryetari i bashkisë Rosen Mlladenov. Gjithashtu,..

botuar më 23-01-24 6.14.MD
Pamje drejt Plovdivit nga Nebet Tepe

Plovdiv – një qytet me shumë histori dhe njerëz të këndshëm

Plovdivi, qyteti i dytë më i madh në Bullgari, me rrugët e tij komode qendrore, ndërtesat shumëngjyrëshe dhe mikpritjen e banorëve të tij, të bën që të dashurohesh me te që në takimin e parë. Banorët e Plovdivit do t'ju udhëheqin me kënaqësi në vendet që..

botuar më 23-01-21 2.05.MD

Bullgaria është ndër destinacionet turistike të kërkuara në një ekspozitë në Madrid

Bullgaria merr pjesë në ekspozitën ndërkombëtare turistike FITUR në Madrid (18-22 janar). Ajo synon turizmin masiv dhe kryeqyteti spanjoll tradicionalisht pret një nga ngjarjet më të rëndësishme në sektorin e turizmit në mbarë botën. Vendi ynë merr..

botuar më 23-01-21 8.15.PD