Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Muzikanti bullgar i xhazit Georgi Kornazov – për forcën, dashurinë dhe ndërgjegjen

{ include file="./partials/authors.html" } БНР Новини
Foto: arkiv personal

Gjatë disa viteve të fundit muzikanti Georgi Kornazov realizoi tri albume – “Forcë”, “Georgi Kornazov “Horizons” kuintet – koncert në Budapest” dhe “Ndërgjegje”. Pavarësisht, se dy dekada jeton dhe punon në Francë, trombonisti dhe kompozitor gjithnjë ka mbajtur lidhje me Bullgarinë. Edhe emrat e projekteve dhe titujve të pjesëve të veçanta gjithnjë janë në gjuhën bullgare të shkruara me germa latine.

Në Francë Georgi Kornazovi prezanton muzikën e tij prej autori me disa formacione. Me kolegë të tij realizon edhe projekte të ndryshme. Për krijimin e albumit “Forcë” Kornazovi kujton:

“Realizuam incizimin në sekstet. Para kohe më ftuan nga një festival francez të realizoj një projekt me muzikën time të kompozuar për kuintet. Ftova trumbetarin e njohur Zhofroa Tamizie, me të cilin punoj prej vitesh. Kështu u realizuam albumin “Forcë”, i kushtuar forcës së muzikës, e cila më ndihmoi të përballojë shumë peripeci serioze vitet e fundit. Kritika franceze e xhazit dha një vlerësim tepër të lartë të këtij disku në revistën “Xhaz magazin”. E prezantuam në Budapest, Cjurih, Vjenë, në shumë qytete të Francës. Muajin tetor kemi në plan të prezantojmë në krahinën Burgundija dhe në Radion e Gjermanisë Veriore në Hamburg. Ky është disku i tretë, të cilin e realizova me këtë grup.”

Për diskun më të ri dhe për këtë çfarë ka rëndësi në jetë Georgi Kornazovi tregon: “Ndërgjegjja” është disku im më i ri. Në zgjedhjen e emrave të albumeve fjala ka rëndësi të madhe për mua. Ndërgjegjja vjen të tregojë kush çfarë moral ka, si vepron në situatat e ndryshme. Albumi është në duo me pianistin Leonardo Montana. Ky formacion në xhaz – trombin dhe piano, është një gjë tepër specifike. Instrumentistët janë të barabartë, ata kanë rëndësi të njëjtë në ekzekutimin. Puna në duo është lidhur ngushtë me egon e njeriun, me aftësinë e tij të tregojë tërë profesionalizmin dhe dashurinë që të prezantojë diçka që është e kompozuar prej ndonjëri tjetër. Ndoshta albumi im i ardhshëm do të ketë titullin “Ego” sepse është me rëndësi, që njeriu të mendoj në këtë drejtim. Në Bullgari akoma nuk e kam prezantuar albumin “Ndërgjegje”. Çfarë është më e rëndësishmja për mua? Ndoshta dashuria, sepse ajo i jap kuptim jetës. Për mua është me rëndësi edhe të kompozoj. E kam kuptuar këtë dhe e kam nisur këtë rrugë pa menduar për çmimet morale dhe materiale. Dhe kjo është shkalla e ndërgjegjes sime, tani për tani.”

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova

Më shumë nga rubrika

Maestro Najden Todorov: Njeriu kudo mund të krijojë çudira

Filarmonia e Sofjes do të mbajë një koncert në sallën e Vjenës Musikverein. Në programin e Orkestrës Simfonike Kombëtare nën drejtimin e dirigjentit Najden Todorov është suita groteske  “Xha Ganjo” nga klasiku bullgar  Veselin Stojanov dhe..

botuar më 22-05-17 9.24.PD

Basi i operës Sllavin Peev: Le të tingëllojnë më shumë dhe më shpesh veprat bullgare në salla

Tre muzikantë të shquar klasikë do të prezantojnë në Plovdiv një koncert të dhomës të titulluar "Rapsodia Bullgare" vetëm me vepra të kompozitorëve të njohur bullgarë . Koncerti është në sallën “Sëedinenie” /Bashkimi/ më 16 maj dhe është në..

botuar më 22-05-14 11.45.PD

“Ndihet forca” – videoja e re e Ljubo Kirovit

Më pak se një muaj më parë, Ljubo Kirov prezantoi albumin e tretë “Më puth”, i cili përfshin 11 këngë. Ndër to janë këngët “Më puth” , “Aty ku nuk ka kohë” (me Stenli dhe Hristo Mutafçiev), “Shokë përgjithmonë” (me Grafa dhe Orlin Pavlov),..

botuar më 22-05-13 1.15.MD