Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ministri i Jashtëm i Kosovës Behgjet Pacolli para Radio Bullgarisë: “Bashkëjetesa është alternativa e vetme”

{ include file="./partials/authors.html" } БНР Новини
Foto: BGNES

Më 20 prill për vizitë në Bullgari erdhi Zëvendëskryeministri i parë dhe Ministër i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës z. Behgjet Pacolli. Gjatë vizitës së tij ai zhvilloi një sërë takimesh: me Ministren e Punëve të Jashtme të Republikës së Bullgarisë znj. Ekaterina Zaharieva, me Kryetaren e Komisionit të Politikës së Jashtme pranë Parlamentit znj. Xhema Grozdanova, me Ministrin e Mbrojtjes z. Krasimir Karakaçanov etj. Krahas vizitës së tij Dhoma Tregtare Industriale Bullgare organizoi bashkë me Odën Ekonomike të Kosovës forumin ekonomik Bullgari-Kosovë, ku u përfshinë kompani nga sektorë të ndryshëm.

Në Ambasadën e Republikës së Kosovës në Sofje z. Pacolli dha një intervistë të posaçme për Radio Bullgarinë, ku foli për avancimet dhe vështirësitë në marrëdhëniet midis dy shteteve tona, për konkluzionet e arritura në takimet e zhvilluara. Ministri Pacolli e filloi intervistën me fjalët se nuk mbërrin në Bullgari me pritje konkrete. “Kjo është një vizitë e rregullt, e cila bëhet në kohën kur Bullgaria kryeson Presidencën e Unionit Evropian. Me këtë vizitë unë e kthej vizitën, të cilën Ministrja bullgare e Punëve të Jashtme na bëri në Kosovë.” Z. Pacolli e vuri theksin në bisedimin tonë te samiti i pritur në Sofje gjatë muajit maj “BE-Ballkani Perëndimor” dhe te pritjet e tij që ai të jetë një takim i barabartë, ku të gjitha shtetet të trajtohen në një mënyrë, duke theksuar shprehimisht se nuk ka alternativë tjetër veçse bashkëjetesa. Ai shprehu shpresën e vet se samiti do të kontribuojë për përparimin e Kosovës në integrimin e saj të plotë evropian dhe se Bullgaria do të ndihmojë për arritjen e një dialogu të mirë me pesë vendet anëtare të Unionit, të cilat ende nuk e kanë njohur pavarësinë e saj – Spanja, Rumania, Qiproja, Greqia dhe Sllovakia, si dhe për zgjidhjen e problemeve mes Beogradit dhe Prishtinës, duke i quajtur bisedimet midis Serbisë dhe Kosovës “ndoshta më të rëndësishmet e çdo presidence evropiane”.

Zoti Pacolli e falënderoi Bullgarinë për përkrahjen e saj ndaj Kosovës në të gjitha sferat. “Kosova do të mundohet gjithmonë të veprojë kështu qe Bullgaria asnjëherë të mos jetë e zhgënjyer nga ajo” – shprehu mirënjohjen e vet Ministri kosovar.
Më shumë nga rubrika

Svetllan Stoev

Nuk ka nevojë për ndërmjetës midis Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë

Intensifikimi i dialogut me Republikën e Maqedonisë së Veriut ka qenë një përparësi që nga dita e parë e qeverisë së përkohshme, tha për gazetën “24 Çasa” Ministri i Jashtëm në detyrë Svetllan Stoev. Qëllimi ynë vazhdon të jetë arritja e..

botuar më 21-08-04 11.05.PD

A po pakësohen shanset për të formuar një qeveri me mbështetjen e "partive të protestës"?

Një person pa përvojë në politikë, por me përvojë në biznesin privat. Kështu më shkurtimisht mund të përshkruhet kandidati për Kryeministër Pllamen Nikollov, i shpallur nga "Ka një popull të tillë" (ITN). Partia që fitoi zgjedhjet e..

botuar më 21-08-02 3.44.MD
Pllamen Nikollov

Reagimet e para pas shpalljes së kandidaturës së Pllamen Nikollovit për kryeministër

Partia “Ka një popull të tillë” - ITN do të kërkojë mbështetje për projekt-kabinetin e saj me Kryeministrin Pllamen Nikollov nga “Bullgaria Demokratike” dhe “Ngrihu.bg! Ne po vijmë!”. Kryetari i grupit më të madh parlamentar, Toshko Jordanov, tha..

botuar më 21-07-30 8.22.MD