Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bashkimi Forcave Demokratike u bë 29-vjeçar

Foto: BGNES

Formacioni i parë demokratik pas rrëzimit të regjimit komunist në Bullgari Bashkimi i Forcave Demokratike (BFD) shënon të premten përvjetorin e vet të 29-të. Bashkimi është themeluar më 7 dhjetor 1989 nga 10 parti dhe organizata. Kryetari i tij i parë është Zhelju Zhelev, i cili më vonë u bë presidenti ynë i parë i zgjedhur në mënyrë demokratike. Presidenti i dytë dhe tani për tani i fundit i lidhur me këtë formacion është Petër Stojanov. BFD-ja ka pasur dhe tre kryeministra – Filip Dimitrov, Stefan Sofijanski dhe Ivan Kostov. Gjatë qeverisjes së tyre Bullgaria bëri hapat e harë drejt anëtarësimit në NATO dhe BE, implementoi bordin valutor dhe BFD u bë parti. Dhe pavarësisht se aktualisht nuk ka përfaqësues të tij në Kuvend, ambiciet e bashkimit janë që të kthehet në politikën e madhe.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale në vend do të lëvizin ndërmjet 8 dhe 13°, në Sofje 10°. Në mëngjes nëpër lugina do të ketë mjegull. Gjatë ditës do të jetë me diell. Pas mesditës mbi malet do të ketë vranësira dhe vende-vende do të ketë reshje..

botuar më 24-05-17 7.20.MD

Shumica e mbështet demokracinë, por ka pikëpamje kontradiktore për të

63 për qind e bullgarëve të rritur besojnë se demokracia është forma më e mirë e qeverisjes. 19 për qind janë të mendimit të kundërt, sipas një sondazhi përfaqësues të agjencisë “Trend”, të porositur nga Instituti “Shoqëria e Hapur” - Sofje. Besimi te..

botuar më 24-05-17 11.37.PD

Gjykata Kushtetuese konfirmoi ndërprerjen e koncesionit të terminalit “Rosenec”

Gjykata Kushtetuese e refuzoi kërkesën e presidentit Rumen Radev për të vërtetuar se ndërprerja e koncesionit të terminalit të naftës “Rosenec” bie ndesh me ligjin themelor. Vendimi i magjistratëve u mor njëzëri nga 10 gjyqtarët pjesëmarrës, thuhet..

botuar më 24-05-17 11.14.PD