Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Indeksi global i pasaportave, Bullgaria e 19 në botë

Foto: BGNES

Kompania Henley & Partners me seli në Londër botoi të dhënat e aktualizuara të indeksit të pasaportave, i cili pasqyron kufizimet dhe lehtësimet që i kanë shtetasit me pasaporta të ndryshme gjatë udhëtimit në botë.

Në të Bullgaria ndodhet në vendin e 19-të me mundësitë e saj për udhëtime pa viza në 169 shtete. Vitin e kaluar vendi ynë renditej në 20-in, bashkë me Rumaninë, me akses të lirë në 156 shtete. Në krye të kësaj renditjeje është Japonia, shtetasit e së cilës mund të vizitojnë vetëm me pasaportat e tyre 190 shtete. Në vend të dytë janë poseduesit e pasaportave të Koresë së Jugut dhe Singaporit, të cilat nuk kanë nevojë për vizë në 189 shtete.

Lideri i deritanishëm me mobilitet global më të madh Gjermania humbi dy pozicione dhe tani është në vend të tretë bashkë ne Francën, dhe shtetasit e tyre mund të hyjnë lirisht në 188 shtete. Në fund të renditjes janë Iraku dhe Afganistani, pasaportat e të cilëve sigurojnë mundësi për udhëtim në 30 shtete në botë.


Më shumë nga rubrika

doc. Mihaill Okolisjki

Shumë njerëz u besojnë pohimeve subjektive për Covid-19

Të gjithë duhet të kenë akses të barabartë tek vaksina kundër koronavirusit, siç është detyra e Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Ka indikacione që vaksina të jetë falas në BE, deklaroi në eterin e Televizionit Kombëtar Bullgar (BNT) docenti..

botuar më 20-09-28 11.56.PD

Borisov nuk do që të flasë keq për ish-bashkëmendimtarët e tij

Mitropoliti i Lloveçit Gavrail i dorëzoi një urdhër për merita Kryeministrit Bojko Borisov, i cili vizitoi tempullin “Shenjtorët Kiril dhe Metodi”. Mitropoliti e falënderoi Kryeministrin për mjetet e livruara për ndërtimin dhe remontin e tempujve..

botuar më 20-09-28 11.33.PD
Ministri Vëllçev

Deri në 1% prej nxënësve mund të preken nga pandemia

Katër nga gjithsej 1000 klasa në vend janë vendosur në karantinë që nga fillimi i vitit shkollor. Të infektuarit janë përkatësisht 0.01% prej nxënësve dhe 0.09% prej mësuesve , tha në qytetin Varna Ministri i Arsimit Krasimir Vëllçev. Nuk..

botuar më 20-09-28 11.07.PD