Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Filluan festimet në Plovdiv – Kryeqytetin evropian të kulturës

Foto: plovdiv2019.eu

Nga 11 deri më 13 janar qyteti i Plovdivit me festime në ambient të hapur dhe në ambient të mbyllur shënon çeljen e projektit “Plovdivi – Kryeqyteti evropian i kulturës 2019”.

Theksi do të jetë një program me muzikë, kërcime dhe shfaqje me drita në mbrëmjen e 12 janarit. Në të do të marrin pjesë mbi 200 kukerë (kërcimtarë të maskuar nga folklori bullgar), fyelltari Teodosij Spasov dhe këngëtarja popullore Valja Ballkanska, e njohur botërisht me këtë se një këngë bullgare e interpretuar prej saj është përfshirë në pllakën e artë të gramofonit që fluturon në kozmos me anijet kozmike amerikane Voyager 1 dhe Voyager 2.

Këngëtarja e famshme franceze me prejardhje bullgare Silvi Vartan dërgoi një mesazh video, me të cilin e përshëndes Plovdivin. Ai është qyteti i parë bullgar i zgjedhur për “Kryeqytetin evropian të kulturës”.


Më shumë nga rubrika

Tomisllav Donçev

Partia GERB: Presidenti kërkoi tërë pushtetin

“Ndoshta mendoni se pas fjalimit të Presidentit tani do të reagojmë në mënyrë të ngjashme. Jo nuk do të ketë reagim të tillë!” , tha Zv.Kryeministri Tomisllav Donçev në lidhje me fjalët e Presidentit Rumen Radev, me të cilat ai kërkoi dorëheqjet e..

botuar më 20-07-11 6.08.MD
Kryeprokurori Ivan Geshev

Prokurori i përgjithshëm: Presidenti shkel ndarjen e pushteteve

“Bashkuesi i kombit” për herë të radhës shkel pavarësinë e gjyqësorit dhe ushtron presion mbi Prokurorinë. Kështu Radevi shkel Kushtetutën e Bullgarisë, e cila rregullon ndarjen e pushteteve!” . Këtë e shkroi Prokurori i Përgjithshëm Ivan Geshev në..

botuar më 20-07-11 5.01.MD
Presidenti Radev

Presidenti kërkoi dorëheqjen e qeverisë dhe prokurorit të përgjithshëm

“ Vendimi i partisë qeverisëse të organizojë miting në vendin  ku zhvillohet protesta në përkrahje të Presidentit dhe në të njëjtën kohë, ishte një provokacion i qëllimshëm”, tha Presidenti Rumen Radev në fjalim para kombit. Sipas tij bullgarët..

botuar më 20-07-11 4.35.MD