Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Po vazhdon vizita e Kryeministrit Dmitri Medvedev në Bullgari

Kryetarja e Kuvendit Popullor Cveta Karajançeva dhe Kryeministri i Rusisë Dmitri Medvedev duke vendosur kurore para Monumentit të Mbretit Çlirimtar në sheshin “Narodno Sëbranie” (“Kuvendi Popullor”)
Foto: BGNES

Gjatë ditës së dytë të vizitës së vet në Bullgari Kryeministri i Federatës Ruse Dmitri Medvedev bisedoi me Kryetaren e Parlamentit Cveta Karajançeva në prani të deputetëve të grupit për miqësi Bullgaria – Rusia. Pas bisedimeve Medvedev dhe Karajaçeva vendosën lule para monumentit të Mbretit Çlirimtar në kryeqytet. (Ky është një prej monumenteve më madhështore në Sofje. Është ngritur për nder të Çlirimit të Bullgarisë nga zgjedhja turke (1878) dhe është shprehje e mirënjohjes së popullit bullgar ndaj atij rus dhe më konkretisht ndaj Perandorit rus Aleksandër II. Është simbol i lirisë bullgare.) Më vonë Dmitri Medvedev dhe homologu i tij bullgar Bojko Borisov do të hapin një forum bullgaro-rus të biznesit.

Më shumë nga rubrika

Ngjyrat e flamurit të Ukrainës do të ndriçojnë ndërtesën e Këshillit të Ministrave

Më 24 shkurt, nga ora 18:00 deri në orën 24:00, me rastin e dyvjetorit të luftës së Rusisë kundër Ukrainës dhe dhjetëvjetorit të aneksimit të Gadishullit të Krimesë, ndërtesa e Këshillit të Ministrave do të ndriçohet me ngjyrë blu dhe të verdhë -..

botuar më 24-02-24 6.05.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale në Bullgari do të lëvizin ndërmjet 4 dhe 9°, në Sofje dhe në lugina 3°. Para mesditës do të mbajë mot me diell mbi Bullgarinë Perëndimore, por vranësirat nga perëndimi do të rriten deri në të konsiderueshme,..

botuar më 24-02-23 6.15.MD
Kryeministri Nikollaj Denkov

Koalicioni jo-qeverisës filloi të flasë për negociata

Pasi ministrja e jashtme Maria Gabriel dhe kryeministri Nikollaj Denkov i diskutojnë raportet për aktivitetet e qeverisë në muajt e fundit, PP-DB dhe GERB-SDS do të ulen në tryezën e bisedimeve. Para gazetarëve në parlament, kryeministri Nikollaj..

botuar më 24-02-23 4.26.MD