Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria është duke kërkuar mundësi sesi të tërheqë turistët rusë

Foto: BTA

Bullgaria do të studiojë mundësinë për subvencionimin e vizitave të turistëve rus, që të jetë konkurrente e tregjeve fqinje në Greqi dhe Turqi, deklaroi në Sofje kryeministri Bojko Borisov përpara forumit ekonomik bullgaro-rus për turizmin. Homologu i tij rus Dmitri Medvedev shënoi se rreth 500 000 rusë vizitojnë Bullgarinë në vit, kurse 300 000 kanë pronë ne vend. Derisa vetëm 50 000 bullgarë vizitojnë Rusinë. Ulja me rreth 25% të turistëve rusë gjatë viteve të fundit vjen nga kursi stabil i levës kundrejt euros, gjë e cila i shtrenjton ofertat bullgare me rreth 10-15% kundrejt çmimeve në Soçi, Tunizi ose Turqi, komentoi përpara forumit ministri ekonomik rus Maksim Oreshkin.


Më shumë nga rubrika

Flamuri bullgar i vendosur në motorin e kërkimit Google

Gjiganti teknologjik Google edhe këtë vit uron vendin tonë me rastin e festës kombëtare të Bullgarisë. Flamuri trengjyrësh bullgar është vendosur në faqen e motorit të kërkimit. Bullgaria feston 146 vjetorin e Çlirimit të saj. Më 3 mars 1878,..

botuar më 24-03-03 11.01.PD
Antony Blinken

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken uroi Bullgarinë për festën kombëtare

Në një deklaratë të publikuar në faqen e Departamentit të Shtetit, Sekretari i Shtetit i Shteteve të Bashkuara, Antony Blinken, ka uruar vendin tonë për festën kombëtare. “Në emër të Shteteve të Bashkuara, pranoni urimet e mia më të mira popullit..

botuar më 24-03-03 10.41.PD

Festimet e festës kombëtare nisën nga qyteti i Kazanllëkut

“Dita e tretë e marsit është dita kur Bullgaria u çlirua, mori sovranitetin e saj kombëtar dhe qëndroi me krenari në hartën e Evropës si një vend i barabartë me vendet e tjera evropiane. Përshëndetje heronjve, rroftë Bullgaria!”. Kështu..

botuar më 24-03-03 9.42.PD