Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Nuk ka bullgarë të vdekur gjatë sulmit ndaj xhamive në Zelandën e Re

Sulm ndaj dy xhamive në Zelandën e Re
Foto: EPA/BGNES

Ministria e Punëve të Jashtme informoi se në orën 9.30 të orës lokale bullgare nuk janë marrë informacione për shtetas bullgarë të vdekur apo të lënduar gjatë qitjes ndaj dy xhamive në Zelandën e Re. Misioni diplomatik bullgar në Kanbera është në kontakt të vazhdueshëm me autoritetet e Zelandës së Re, të cilat po verifikojnë identitetin e autorëve dhe të viktimave. Në se është e nevojshme shtetasit bullgarë mund të kontaktojnë Ambasadën bullgare në Kanbera.


Më shumë nga rubrika

Saktësuan kushtet dhe rendin e kalimit drejt formës së mësimdhënies në distancë

Shkollat mund të kalojnë drejt mësimdhënies në distancë pasi marrin leje nga Ministri i Arsimit me propozim të drejtorëve të shkollave, bëri të ditur Ministria e Arsimit, transmetoi BTA. Propozimi për këtë formë të mësimdhënies do të bëhet..

botuar më 20-10-26 11.05.PD

Opozita jashtëparlamentare koordinon masa për ndershmërinë e votës

Gjatë ditës së 110-ës së protestave antiqeveritare do të zhvillohet një takim pune i formacioneve jashtëparlamentare. Ato do të shqyrtojnë se si të garantohet ndershmëria e votës gjatë zgjedhjeve të ardhshme. Janë ftuar “Bullgaria Demokratike”,..

botuar më 20-10-26 8.59.PD

14.5% janë të infektuarit me Covid-19 nga 2 257 teste të realizuara

Gjatë 24 orëve të fundit në Bullgari janë regjistruar 327 raste të reja të Covid-19 . Nga 2 257 PCR testet 14.5% janë pozitive . Në spital mjekohen 2036 veta, 146 prej të cilëve janë në repartet intensive. Të shëruarit janë 122, ndërsa të..

botuar më 20-10-26 8.50.PD