Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Komuniteti katolik në Rakovski qe vizituar për herë të parë nga Papa

Foto: popeinbulgaria.gov.bg

Papa Françesku vizitoi komunitetin katolik në qytetin Rakovski në Bullgarinë Jugore, ku qindra banues vendas si dhe miq e pritën  me përshëndetje të gëzueshme dhe brohoritje. Mes episodeve të komunikimit të lirë me shumicën, Ati i Shenjtë u dha kungim të parë 250 fëmijëve nga famullitë katolike në të gjithë vendin në një ceremoni, të vërejtur live nga prindërit e tyre dhe pelegrinët përmes ekraneve përpara kishës “Zemra e Shenjtë e Jisu Krishtit”. Qyteti Rakovski, ku jeton komuniteti më i madh katolik në Bullgari, vizitohet për herë të parë nga Kreu i Kishës Katolike Romake.


Më shumë nga rubrika

Romët e arsimuar kërkojnë realizim jashtë vendit

Komuniteti rom e ka të vështirë të përshtatet me kushtet e tregut të punës në Bullgari. Këtë e tha para BNR Stara Zagora Ganço Iliev, kryetar i Shoqatës “Bota pa Kufij”. Shumë romë po kërkojnë të ardhura ditore, jo një perspektivë karriere, mendon..

botuar më 21-07-31 3.21.MD

Kryqi i Kuq Bullgar shpalli një konkurs fotografik

Me rastin e njëqindvjetorit të tij, Kryqi i Kuq Bullgar organizon një konkurs fotografie të quajtur “HUMAN-i-ti”. “Konkursi është një sfidë, si për ne ashtu edhe për të gjithë fotografët amatorë dhe profesionistë - për të gjetur njerëzimin, për ta..

botuar më 21-07-31 9.45.PD
Stefan Janev

Kryeministri Stefan Janev: Bullgaria duhet të ketë një qeveri të qëndrueshme

Të mos nxitohet me parashikimet dhe skenarët për një javë, dy muaj, etj. Për këtë bëri thirrje Kryeministri në detyrë Stefan Janev para gazetarëve pasi iu dha një mandat për të formuar një qeveri partisë ITN. Janev tha se partive në parlament duhet..

botuar më 21-07-30 6.54.MD