Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Nga qyteti Rakovski Papa Françesku u drejtoi thirrje njerëzve të duan njëri-tjetrin dhe të jenë optimistë

Foto: BTA

Me një fjalim emocionues përpara më shumë se 750 përfaqësuesve të famullive të ndryshme dhe lëvizjeve të kishës katolike në Bullgari, të shpërndara në mënyrë proporcionale sipas madhësisë së komuniteteve të tyre përkatëse, nga qyteti Rakovski Papa Françesku u drejtoi mesazh të gjithë besimtarëve nëpër botë. Ai u bëri thirrje njerëzve që të duan të tjerët pavarësisht nga përkatësia e tyre etnike, sepse dashuria gjithmonë është vetëmohuese dhe gjithmonë hap dyert, të mos u vënë etiketa të tjerëve dhe të jenë optimistë, sepse pesimistët asnjëherë nuk bëjnë mirë dhe shkatërrojnë çdo gjë, kurse optimistët krijojnë shpresë në shoqëri. Ata të cilët ishin të pranishëm në takim u lutën bashkë me Papën dhe e përcollën me duartrokitje nën tingujt e këngës emblematike “Një trëndafil bullgar”.


Më shumë nga rubrika

BSP do të propozojë qeverinë teknike, në rast se merr mandat për formimin e kabinetit të ri

Në qoftë se "Ka një popull të tillë" (ITN) nuk arrin të formojë një qeveri dhe presidenti i jep një mandat BSP -së, e majta do të propozojë që të vazhdohet qeverisja e kabinetit teknik. Kjo u tha nga udhëheqësja e BSP Kornelija Ninova pas takimit..

botuar më 21-08-04 8.14.MD

Autoritetet shëndetësore na këshillojnë të përmbahemi nga udhëtimet në Qipro, Greqi dhe Turqi

Ministria e Shëndetësisë rekomandon që qytetarët bullgarë të përmbahen nga udhëtimet në Qipro, Greqi dhe Turqi për shkak të niveleve të larta të koronavirusit në dy javët e fundit në këto vende. Agjencia gjithashtu bëri thirrje për respektimin e..

botuar më 21-08-04 7.07.MD

Viktima ndër njerëzit që morën pjesë në shuarjen e zjarrit në Sandanski

Korrespondenti i BGNES njofton për dy viktima ndër njerëzit nga Ndërmarrja Shtetërore Jugperëndimore që kanë marrë pjesë në shkuarjen e zjarrit afër Petrovos së bashkisë së Sandanskit. Që nga mbrëmja e djeshme 20 dynymë pyje po digjen në zonë...

rinovuar më 21-08-04 5.17.MD