Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ukraina ka ripohuar se do të respektojë interesat e popullsisë vendase bullgare

Foto: BTA

Zëvendëskryeministrja për politikën ekonomike dhe demografike Marijana Nikollova bëri të ditur se shteti ukrainas ka ripohuar se do të respektojë interesat e bashkësisë bullgare. Nikollova, e cila ishte e pranishme në ceremoninë e hyrjes në detyrë të Presidentit të ri të Ukrainës Volodymyr Zelensky nënvizoi se Bullgaria ka qenë shteti i dytë i ftuar për takim “sy më sy” me Presidentin e ri të Ukrainës. Në takim u ripohuan deklaratat e presidentit të mëparshëm të Ukrainës Petro Poroshenko sa i përket bashkësisë bullgare – ruajtja e tërësisë së rajonit të Bollgradit me popullsi mbizotëruese etnike bullgare dhe mësimi i gjuhës bullgare nga minoriteti bullgar. U ripohua edhe angazhimi për krijimin e një shkolle ukrainase, ku të mësohet gjuha bullgare, angazhim ky që u mor përsipër nga Kryeministri Bojko Borisov dhe nga Petro Poroshenko.

Më shumë nga rubrika

47 000 gra janë vaksinuar me dozën e parë të “AstraZeneca”

Gratë e vaksinuara me dozën e parë të vaksinës AstraZeneca kundër koronavirusit në vendin tonë numërojnë gati 47 mijë, ndërsa numri i përgjithshëm i atyre të imunizuar me preparatin e Oksfordit është rreth 238 000, bëri të ditur Ministria e..

botuar më 21-04-13 12.48.MD

Rritje e konsiderueshme e vdekshmërisë te ne

Epidemia e koronavirusit është një nga arsyet e rritjes së vdekshmërisë në vendin tonë. Në vitin e kaluar 124 mijë bullgarë kanë vdekur me një mesatare prej 108-110 mijë vetash për dhjetë vitet e fundit, tha për Nova TV Magdalena Kostova nga..

botuar më 21-04-13 11.55.PD

Të dyja dozat duhet të jenë prej një vaksine

“Nuk mund të injektohet dozë e dytë prej vaksinave të ndryshme kundër Covid-19, nuk ka studime klinike se kjo do të jetë efektive”, deklaroi për BNT doc. Mihaill Okolijski, përfaqësues i Organizatës Botërore të Shëndetësisë për Bullgarinë. Dje..

botuar më 21-04-13 10.49.PD