Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Filloi panairi pranveror i librit në Sofje

Panairi pranveror i librit në Pallatin Kombëtar të Kulturës në Sofje
Foto: BGNES

Nga 28 maj deri më 2 qershor në Pallatin Kombëtar të kulturës në Sofje zhvillohet panairi pranveror më i madh i librit në Bullgari. Stenda të vet në të do të kenë 160 shtëpi botuese dhe tregtarë librash. Paralelisht me panairin do të zhvillohet dhe Festivali letrar ndërkombëtar i Sofjes për fëmijë dhe të rinj, në kuadrin e të cilit janë organizuar takime me autorë, përkthyes, piktorë nga Bullgaria dhe nga jashtë. Organizatorët nga Asociacioni “Libri Bullgar” presin mbi 40 mijë vizitues.


Më shumë nga rubrika

Gallup: Rumen Radev miratohet nga 58.5 për qind e njerëzve ndërsa qeveria nga 45 për qind

Presidenti Rumen Radev filloi mandatin e tij të dytë me 58.5 për qind besim dhe mbeti politikani më i pëlqyer, sipas një sondazhi të Gallup International Balkan. Krahas kreut të shtetit, vlerësim pozitiv kanë edhe kryeministrin Kirill Petkov,..

botuar më 22-01-25 4.51.MD

Stefan Janev: As Rusia dhe asnjë vend tjetër nuk kanë ndërmend të sulmojnë Bullgarinë

Në Bullgari nuk ka akumulim dhe dislokim të trupave të NATO-së apo të ndonjë shteti tjetër, tha Ministri i Mbrojtjes Stefan Janev në Komisionin Parlamentar të Mbrojtjes. “Ky lloj vendimi është duke u përgatitur dhe kur të merret do t'u njoftohet..

botuar më 22-01-25 4.04.MD
Angell Kunçev

Kushtet e certifikatave jeshile në Bullgari nuk ndryshojnë

Nuk ka plane për ndryshim të afateve të vlefshmërisë së certifikatave të Covid brenda vendit, tha kryeinspektori shtetëror shëndetësor, Doc. Angell Kunçev. Kushtet e certifikatës së gjelbër digjitale nuk vlejnë për Bullgarinë, theksoi Kunçev pasi..

botuar më 22-01-25 3.57.MD
Подкасти от БНР