Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ministri Llavrov: marrëdhëniet ruso-bullgare po zhvillohen në mënyrë dinamike

Сергей Лавров
Foto: ЕПА/БГНЕС

Në një intervistë për revistën “Marrëdhëniet Ndërkombëtare” ministri i jashtëm rus Sergjej Lavrov deklaroi se pavarësisht nga situata e ndërlikuar në Evropë, marrëdhëniet ruso-bullgare kohët e fundit po zhvillohen në mënyrë mjaft dinamike dhe ka aktivizim të dialogut politik në nivel të lartë. Moska pret se dinamika pozitive e kontakteve politike do të forcojë bashkëpunimin praktik. Mundësi të shumta ofron projekti për gazsjellësin “Rryma turke”, ndërtimi i të cilit në territorin e Bullgarisë do të forcojë sigurinë e saj energjetike. Perspektiva të mira për thellimin e bashkëpunimit krijon dhe vendimi i Sofjes të rinovojë ndërtimin e centralit elektrik atomik “Belene”. Rritja e këmbimit tregtar midis të dyja vendeve është e dobët, por jemi të bindur se bashkëpunimi aktiv midis ekspertëve rusë dhe bullgarë do të kontribuojë për forcimin e lidhjeve tregtare dhe ekonomike, tha akoma në intervistë ministri Llavrov.


Më shumë nga rubrika

Svetllana Tihanovska

Liderja e opozitës bjelloruse, Svetllana Tihanovska, është për vizitë në Bullgari

Liderja e opozitës bjelloruse, Svetllana Tihanovska, e cila jeton në mërgim, është për vizitë në vendin tonë. Në një intervistë për BNR, ajo tha se dëshiron që populli bullgar të dijë për luftën e bjellorusëve kundër regjimit të presidentit Aleksandër..

botuar më 24-03-05 2.49.MD
Veselin Mitov

Mbyllja e termocentraleve do të lërë pa punë 120 000 persona

120 000 persona të punësuar në prodhimin e energjisë elektrike nga qymyri janë në rrezik të humbasin punën dhe të emigrojnë, kanë paralajmëruar ekspertët e Konfederatës së Punës “Podkrepa”. Me rastin e Marrëveshjes së Gjelbër, sindikalistët..

botuar më 24-03-05 10.34.PD
Portret i Vasill Levskit nga viti 1987, piktore: Ruska Marinova

Koncert bamirësie për ndërtimin e një monumenti të Vasill Levskit në Burgas

Sot, 4 mars, në qytetin e Burgasit do të mbahet një koncert bamirësie me qëllim ndërtimin e monumentit të Vasill Levskit . Koncerti organizohet nga fondacioni "Bullgarët krenarë", i cili ka marrë përsipër ngritjen e monumentit të heroit kombëtar..

botuar më 24-03-04 6.50.PD