Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në Sofje do të dislokohet një qendër e BE-së për super-kompjuterë

Foto: EPA/BGNES

Komisioni Evropian bëri të ditur se në tetë vende të BE-së do të krijohen qendra për super-kompjuterë – Sofje, Barcelonë (Spanjë), Bolonja (Itali), Kajani, (Finlandë), Minho (Portugali), Ostrava (Çeki), Bisen (Luksemburg) dhe Maribor (Slloveni). Qendrat do të punojnë në përkrahje të punëtorëve shkencorë, industrisë dhe biznesit dhe do të krijojnë aplikacione të reja në disa fusha, që nga krijimi i ilaçeve dhe materialeve të reja deri në luftimin e ndryshimeve klimatike. Pritet që super-kompjuterët të fillojnë së funksionuari në gjysmën e dytë të vitit 2020. Ata do të jenë të lidhur me rrjetin mbarëevropian me shpejtësi të lartë.

Më shumë nga rubrika

Angell Dimitrov

Dialogu për historinë mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut sërish dështoi

Takimi i 15 -të i Komisionit të Përbashkët të Ekspertëve për Çështjet Historike dhe Arsimore të Bullgarisë dhe Maqedonisë Veriore përfundoi pa rezultate. Këtë e ka bërë të ditur bashkëkryetari i saj nga pala bullgare Angell Dimitrov. “Kolegët..

botuar më 21-10-22 8.35.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Një front i ftohtë do të kalojë në vend të shtunën. Nga veriperëndimi vranësia do të shtohet. Pasdite do të ketë reshje shiu në zonat perëndimore. Temperaturat maksimale do të lëvizin nga 16 deri në 21 gradë, në Sofje deri në 17 gradë. Deri në..

botuar më 21-10-22 8.00.MD
Rumen Radev dhe Angela Merkel

Bullgaria kërkoi një plan operativ në rast presioni në kufijtë e jashtëm të BE-së

Në Bruksel, Presidenti Rumen Radev, i cili po merr pjesë në një takim dy ditor të Këshillit Evropian, diskutoi me kancelaren gjermane Angela Merkel veton bullgare mbi anëtarësimin në BE të Maqedonisë Veriore. Sipas tij, Merkel ka pranuar si kauzë..

rinovuar më 21-10-22 7.59.MD