Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kryetarja e Kuvendit shkon për vizitë zyrtare treditore në Moskë

Foto: arkiv

Delegacioni parlamentar bullgar në krye me Kryetaren e Kuvendit Popullor Cveta Karajançeva niset për në vizitë treditore zyrtare në Moskë. Vizita është me ftesë të Kryetares së Këshillit të Federatës Valentina Matvienko. Ndër anëtarët e delegacionit janë bashkëkryetarët e grupit për miqësi Bullgari-Rusi në Kuvend Krasimir Vellçev dhe Anton Kutev dhe zëvendëskryetari i tij Volen Siderov. Sonte deputetët do të takohen në Ambasadën tonë në Moskë me kryetarët e komunitetit bullgar atje. Nesër do të fillojë pjesa zyrtare e vizitës.

Më shumë nga rubrika

Që nga sot shteti është monopolist në lojërat e fatit

Gazeta e Shtetit publikoi ndryshimet në Ligjin për Lojërat e Fatit, me të cilat u jepet fund lotarive private. Këtë e njoftoi Agjenci Telegrafike Bullgare. Amendamentet e propozuara nga lideri i Frontit Kombëtar për Shpëtimin e Bullgarisë Valeri Simeonov u..

botuar më 20-02-18 2.32.MD
Apostulli i lirisë Vasill Levski

Bullgaria përkulet para bëmës së Vasill Levskit

Me shumë ngjarje në tërë Bullgarinë më 18 shkurt shënojmë përvjetorin e 147-të të vdekjes së Vasill Levskit – i quajtur gjithashtu Apostulli i Lirisë. Ai e dha jetën e vet për lirinë e atdheut, për çlirimin nga zgjedha turke. Ceremonitë..

botuar më 20-02-18 2.08.MD

Gjatë muajit shkurt partia GERB mbetet forca e parë politike

Partia GERB me 20,3% përkrahje elektorale mbetet forca e parë politike me pak mbi 2% përparësi para oponentit të vet kryesor - Partia Socialiste Bullgare, tregon studimi i agjencisë “Trend”. Kriza me mungesën e ujit të pijsjhëm në qytetin Pernik..

botuar më 20-02-18 11.33.PD