Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rumen Radev: Mbrojtja e të drejtave të njeriut nuk mund të sigurohet pa paqe afatgjatë

Foto: BTA

Bullgaria do të vazhdojë të jetë pjesë e përpjekjeve të OKB-së për përforcimin e solidaritetit ndërkombëtar me qëllim arritjen e një strategji të qëndrueshme globale dhe të parandalimit në fushën e mbrojtjes së të drejtave të njeriut. Këtë e tha në Gjenevë Presidenti Rumen Radev para Këshillit të OKB-së për të drejtat e njeriut. Që nga sivjet Bullgaria është anëtare me të drejta të plota e Këshillit për periudhën deri në vitin 2021. Kjo bëhet për herë të parë që nga krijimi i institucionit ndërkombëtar. Mbrojtja e të drejtave të njeriut nuk mund të sigurohet pa paqe afatgjatë dhe pa zhvillim të qëndrueshëm, nënvizoi Radevi. Presidenti pohoi angazhimin e Bullgarisë që të zhvillojë politika kombëtare në fushën e mbrojtjes së të drejtave të njeriut, siç edhe të marrë pjesë në organe të ndryshme regjionale dhe ndërkombëtare si Këshilli, për të arritur këtë qëllim të lartë të OKB-së.

Më shumë nga rubrika

Zotërinjtë Radev dhe Putin

Presidentët e Bullgarisë dhe Rusisë zhvilluan një bisedë telefonike

Presidentët e Bullgarisë dhe të Rusisë, zotërinjtë Rumen Radev dhe Vlladimir Putin, në një bisedë telefonike shqyrtuan çështje aktuale lidhura me bashkëpunimin bullgaro-rus. Theksi u vu mbi projektet në energjetikë. Presidenti Radev ripohoi pjesëmarrjen e..

botuar më 20-02-18 6.54.MD

9 u bënë shtetet anëtare të BE-së që nuk pranojnë pakon “Mobilitet

Ndaj vendeve të cilët iu kundërvihen pakos Mobilitet – Bullgaria, Lituania, Letonia, Hungaria dhe Rumania, iu bashkuan Qiproja, Malta dhe Estonia. Këtë e njoftoi ministri i transportit Rosen Zheljazkov. Ministrat e transportit të vendeve të lartpërmendura u..

botuar më 20-02-18 6.03.MD
Sergej Narishkin

Rusia mohoi se bëri provë për çlirimin e biznesmenit bullgar Vasill Bozhkov arrestuar në Emiratet e Bashkuara Arabe

Drejtori i Dikasterit Rus të Zbulimit të Jashtëm Sergej Narishkin nuk ka diskutuar me kryeministrin e Emirateve të Bashkuara Arabe Mohamed bin Rashid al Maktum çlirimin e biznesmenit Vasill Bozhkov arrestuar me kërkesë të Bullgarisë. Këtë e tha para..

botuar më 20-02-18 5.37.MD