Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Gjuha bullgare duhet të jetë një kriter i parevokueshëm për marrjen e shtetësisë bullgare

Foto: BGNES

Me një kuotë prej 2000 vetave nuk arrijmë të tërheqim studentë nga jashtë me vetëdije bullgare, tha Nënpresidentja Iljana Jotova gjatë hapjes së Seminarit Veror të Gjuhës dhe Kulturës Bullgare në Universitetin e Veliko Tërnovos. Iljana Jotova i falënderoi ministritë e punëve të jashtme dhe të brendshme si dhe atë të arsimit për paketën e masave të përgatitur në Ligjin për të huajt, me të cilën do të lehtësohet qëndrimi i studentëve me prejardhje bullgare në shkollat tona të larta. Nënpresidentja shtoi gjithashtu se bën të nevojshmen që gjuha bullgare të bëhet një kriter i parevokueshëm për marrjen e shtetësisë bullgare. Seminari i organizuar nga universiteti “Shenjtorët Kirill dhe Metodij” sivjet mblodhi në kryeqytetin e vjetër bullgar 110 pjesëmarrës prej 36 shteteve nga 4 kontinentet.

Më shumë nga rubrika

47 000 gra janë vaksinuar me dozën e parë të “AstraZeneca”

Gratë e vaksinuara me dozën e parë të vaksinës AstraZeneca kundër koronavirusit në vendin tonë numërojnë gati 47 mijë, ndërsa numri i përgjithshëm i atyre të imunizuar me preparatin e Oksfordit është rreth 238 000, bëri të ditur Ministria e..

botuar më 21-04-13 12.48.MD

Rritje e konsiderueshme e vdekshmërisë te ne

Epidemia e koronavirusit është një nga arsyet e rritjes së vdekshmërisë në vendin tonë. Në vitin e kaluar 124 mijë bullgarë kanë vdekur me një mesatare prej 108-110 mijë vetash për dhjetë vitet e fundit, tha për Nova TV Magdalena Kostova nga..

botuar më 21-04-13 11.55.PD

Të dyja dozat duhet të jenë prej një vaksine

“Nuk mund të injektohet dozë e dytë prej vaksinave të ndryshme kundër Covid-19, nuk ka studime klinike se kjo do të jetë efektive”, deklaroi për BNT doc. Mihaill Okolijski, përfaqësues i Organizatës Botërore të Shëndetësisë për Bullgarinë. Dje..

botuar më 21-04-13 10.49.PD