Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Shumica e bullgarëve mendojnë se qeveria do të përfundojë mandatin e saj të plotë

Qendra e Studimeve Trend

Shumica e bullgarëve – 57% presin se qeveria e GERB-it do të përfundojë mandatin e vet të plotë. Të dhënat e agjencisë “Trend” tregojnë se kabineti aktual sipas qytetarëve është pa alternativë. Shpjegimi për ketë rezultat të anketës është se partia në pushtet GERB arriti të fitojë zgjedhjet e fundit për Parlament Evropian. Kryeministri Bojko Borisov ka rejting më të lartë ndër politikanët - 36%. Pas tij renditet ministri i mbrojtjes Krasimir Karakaçanov me përkrahjen e 29% prej zgjedhësve. Në vend të tretë është liderja e Partisë Socialiste Bullgare Kornelija Ninova me 24%. Pjesa më e madhe e bullgarëve – 42% mendojnë se partitë duhet të marrin financim shtetëror 1 levë. 25% dëshirojnë që partitë të mos marrin asnjë levë nga buxheti shtetëror. Ndërkohë shumica e të anketuarve kuptojnë se kështu do të përforcohen lidhjet mes biznesit dhe partive politike.


Më shumë nga rubrika

Gjatë qershorit 60% prej të shkurtuarve për shkak të pandemisë do të kthehen në punë

Gjatë dy javëve të fundit ka një tendencë të qëndrueshme të lidhur me ndryshimin e raportit mes të regjistruarve në zyrat e punësimit dhe të punësuarve, informuan nga Ministria e Punës dhe Politikës Sociale. Në javën e fundit të gjendjes së..

botuar më 20-05-31 10.21.PD
Ekaterina Zaharieva dhe Ivica Daçiç

Ministrat e punëve të jashtme të Bullgarisë dhe Serbisë biseduan për pandeminë

Ministrat e punëve të jashtme të Bullgarisë, Ekaterina Zaharieva, dhe të Serbisë, Ivica Daçiç, zhvilluan bisedë telefonike. Dy ministrat, të cilët janë dhe zv.kryeministra, konstatuan se falë masave parandaluese të ndërmarra në kohën e duhur..

botuar më 20-05-31 9.49.PD

14 janë rastet e reja të koronavirusit

Për 24 orët e fundit në Bullgari janë regjistruar 14 raste të reja të Covid-19. Testimet e bëra janë 606. Ndër të infektuarit e rinj janë dy nëpunës mjekësorë – një stomatolog nga Sofja dhe një mjek nga Sliveni. Ka dhe një fëmijë 4-vjeçar, i cili është..

botuar më 20-05-31 9.28.PD