Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ngjarjet me adresë ballkanike

Zjarret në Greqi: situata është alarmante

Foto: AP / BTA

Që nga e shtuna në Greqi është në fuqi alarmi i kur për shkak të temperaturave të larta dhe ajrit të fortë. Pavarësisht nga të gjitha masat e ndërmarra të parandalimit të shtunën janë regjistruar 59 zjarre, kurse të dielën – 63. Në rajonin e qytetit Peania, afër kryeqytetit policia ka evakuuar njerëzit , informoi Sekretariati i Përgjithshëm i Mbrojtjes Civile.


Protestat në Beograd provokuan përplasje me policinë

Foto: Tanjug

Gjatë fundjavës në kryeqytetin e Serbisë Beograd u zhvillua protesta e 36-të me radhë të qytetarëve nga iniciativa “1 nga 5 miliona”. Protestuesit benë përpjekje të kalojnë gardhën para ndërtesës së Presidencës, për të lënë atje listën me kërkesat e tyre, por kjo shkaktoi konfrontim mes tyre dhe rojës civile. Për shkak të kësaj një nga organizatorët e protestës rezultoi në spital. “Lidhja për Serbinë” dënoi ashpër aksidentin dhe kërkoi identifikim të shpejtë të personave të përgjegjshëm për të. 


Mijëra njerëz në Bukuresht bënë thirrje për dorëheqjen e qeverisë

Foto: AP / BTA

Në kryeqytetin rumun Bukuresht rreth 24 mijë veta u mblodhën para Presidencës për të kërkuar dorëheqjen e qeverisë, duke brohoritur “Vjedhës!” dhe “Dorëheqje!”. Përsëri gjatë gushtit të vitit të kaluar rreth 80 mijë veta ishin shpërndarë nga policia me gaz lotsjellës, pompa me ujë dhe shkopinj prej gome. Të shtunën protestuesit nderuan kujtimin e adoleshenteve– Aleksandra dhe Luiza, vrasjet e të cilave tronditën vendin dhe shkaktuan protesta nëpër rrugët e tërë Rumanisë.


Që nga maji deri tani Frontex ka ndaluar 1300 migrantë në kufirin mes Shqipërisë dhe Greqisë

Foto: REUTERS

Agjencia evropiane për sigurinë kufitare Frontex shpalli rezultatet e punës së vet në vazhdim të disa muajve në Kakavijë të Shqipërisë. Drejtori i Departamentit të Kufirit në Policinë e Shtetit Eduard Merkaj deklaroi se që nga 22 maji, kur Frontex ka filluar kontrollimet e tij deri tani janë regjistruar 1300 shtetas të huaj, të cilët kanë planifikuar të kalojnë kufirin nga Shqipëria në drejtim të Greqisë. Bëhet fjalë kryesisht për shtetas të Sirisë, Irakut, Pakistanit dhe territoreve të Palestinës. Në operacionin e Frontex-it në kufirin shqiptaro-grek kanë marrë pjesë 66 policë nga 12 shtete të BE-së.


Forca e sigurisë së Kosovës do të marrë pjesë në misione jashtë vendit

Foto: REUTERS

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës Gjenerallejtënant Rrahman Rama shpalli se gjatë vitit 2021 Ushtria e Kosovës për herë të parë do të marrë pjesë në një mision ushtarak jashtë vendit bashkë me ushtarë amerikanë në Irak, apo në Afganistan. Në këtë mision do të marrë pjesë Garda Kombëtare e shtetit Aiova. Sipas Ramës “pjesëmarrja e Kosovës në misione për mbrojtjen e paqes do të jetë një arrije e madhe”.

Përpiloi: Stoimen Pavllov

Përgatiti në shqip: Jordanka Ivanova

Më shumë nga rubrika

Një mjek i ri nga Sofja u dekorua për aplikimin në praktikë të 3D teknologjive

Universiteti i Mjekësisë në Sofje dekoroi një mjek të ri, i cili ka krijuar një 3D printer për implantim të gjymtyrëve të kockave. Mjeku-novator Vanjo Vezirev e mori çmimin gjatë kohës së ceremonisë rreth diplomimit të studentëve nga viti 2019 të..

botuar më 20-01-26 11.25.PD

Vlerësimi i Bullgarisë është rritur gjatë vitit 2019

Bullgaria është në vendin e 58 mes 80 vendeve në botë, sipas klasifikimit vjetor të vendeve më të mira në botë (U.S. News Ranks 2020 Best Countries) të "US News and World Report". Në klasifikimin për vitin 2020 vendi ynë ngjitet në vendin e 67 gjatë vitit..

botuar më 20-01-25 11.40.PD
БНР

Sot Radioja Kombëtare Bullgare mbush 85 vjet

Gjatë vitit 2020 Radioja Kombëtare Bullgare feston përvjetorin e vet të 85. Institucioni ynë është një nga dy mediat publike shtetërore në Bullgari, bashkë me Televizionin Kombëtar Bullgar, por ai është krijuar afro 25 vjet më vonë. 25 janari 1935..

botuar më 20-01-25 9.00.PD