Kryetari i Komisionit kundër korrupsionit i cili dha dorëheqje bëhet konsull në Valencia

Pllamen Georgiev
Foto: BGNES

Ish kryetari i Komisionit Kundër Korrupsionit Pllamen Georgjiev është përcaktuar për konsull në qytetin spanjoll Valencia për shkak të kontakteve të tij jashtëzakonisht të mira me organet spanjolle të zbatimit të ligjit. Kështu nga Ministria e Punëve të Jashtme iu përgjigjën pyetjes zyrtare të Radios Kombëtare Bullgare sa u përket motiveve për emërimin. “Puna në këtë rreth konsullor kërkon një koordinim jashtëzakonisht të mirë me autoritetet vendase, kurse Gjeorgjievi zotëron dhe gjuhën spanjolle”, vihet në dukje në përgjigjen e institucionit. Georgjievi dha dorëheqje nga posti kryetar i Komisionit Kundër Korrupsionit gjatë muajit korrik të këtij viti pas një skandali me 186 metra katrore të padeklaruara të  apartamentit të tij.


Më shumë nga rubrika

Filluan punimet e rrugës Bilisht – Vernik financuar nga Bullgaria

Ambasadori bullgar në Shqipëri Momçill Rajçevski dhe kryetari i Bashkisë së Devollit të Shqipërisë Eduard Duro bënë gërmimin e parë simbolik të rikonstruktimit të rrugës midis qytetit të Bilishtit dhe fshatit të Vernikut. Projekti është me vlerë 1 125..

botuar më 19-12-13 8.52.MD

Bullgaria kërkon sistem për regjistrim të hershëm të ekstremizmit

Para një forumi ndërkombëtar në Sofje, kushtuar kundërvënies së ekstremizmit, ministri bullgar i punëve të Brendshme Mlladen Marinov tha se nuk ka rrezik për vendin tonë nga terroristët, të cilët kalojnë përmes territorit të vendit tonë, duke u kthyer..

botuar më 19-12-13 7.15.MD
Ambasadori bullgar në Shkup Angell Angellov

Pozita bullgare për gjuhën e Maqedonisë së Veriut është miratuar në Kuvendin Popullor

Pyetjes nëse pozita e shprehur nga Akademia Bullgare e Shkencave se nuk ekziston gjuha maqedonase është ajo zyrtare e vendit tonë, Ambasadori ynë në Shkup Angell Angellov iu përgjigj se kjo është një pozitë e bashkërenduar në Parlamentin bullgar...

botuar më 19-12-13 4.47.MD