Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ngjitja e shpejtë e majës Çerni Vrah organizohet më 25 gusht

Maja Çerni Vrëh
Foto: BTA

Me shumë veprimtari sportive ditën e diele më 25 gusht, në malin Vitosha në afërsi të Sofjes do të shënohet përvjetori i 124-të nga Lëvizja e organizuar Turistike në Bullgari. Në fund të gushtit të vitit 1895 shkrimtari Aleko Konstantinov, bashkë me 300 entuziastë, ngjitet në majën më të lartë të malit Vitosha – Çerni Vrëh. Konsiderohet se kjo ishte ecja e parë e organizuar masive malore në vend. Të dielën më 25 gusht në orën 7 nga rajoni Zllatnite Mosove dhe në orën 8 nga fshati Zeheleznica fillojnë dy ngjitje të majës Çerni Vrëh. Në orën 9 starton vrapimi tradicional malor “VitoshaRën” nga qendra e kryeqytetit deri në majën Çerni Vrëh. Shaban Mustafa, njeri nga vrapuesit më të mirë malor, do të provojë të kalojë distancën nga qendra e Sofjes deri në majën Çerni Vrëh për më pak se 1.36:45 orë. Parashikohet, që në orën 12 fiks të fillojë programi i pasur festiv organizuar në majë.

Më shumë nga rubrika

Bullgaria dëshiron spektatorë në stadiumet, UEFA nuk lejon

Dyluftimet e Ligës së Re të Kampionëve dhe Ligës Evropiane do të luhen pa publikë deri në fazën e playoffit, njoftuan nga Selia Evropiane e Futbollit UEFA. Kështu magjise në Bullgari ndeshjet mund të zhvillohen në stadiume me kapacitet të mbushur të..

botuar më 20-08-12 11.16.PD

Vdiq trajneri i madh i basketbollit Ivan Kolev

Në moshën 87 vjeç vdiq trajneri i madh i basketbollit bullgar Ivan Kolev, njoftoi Federata e Basketbollit. Në qytetin e tij të lindjes Botevgrad Ivan Kolev arriti ta shndërrojë basketbollin nga një lojë për dëfrim në një spektakël të vërtetë..

botuar më 20-08-11 6.17.MD

Garues të skateboarding-ut nga Bullgaria dhe nga jashtë do të matin forcë në qytetin bregdetar Burgas

Nga 21 deri më 23 gusht edicioni i 6-të i Burgas Skate Open do të mbledhë në qytetin bregdetar Burgas garues nga Kolumbia, Portugalia, Brazili, Greqia, Rumania, Çekia, Bullgaria. Mik special do të jetë kampioni i shumëfishtë i skateboarding-ut nga Çekia..

botuar më 20-08-11 11.49.PD