Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Liqeni Atanasovsko – strehë për shpendët e rrallë

Foto: BGNES

Liqeni Atanasovsko pranë qytetit bregdetar Burgas u kthye në strehë për shpendët e rrallë, njoftojnë mbrojtësit e natyrës. Në liqen qetësi dhe siguri gjejnë shumë flamingo roze (Phoenicopterus roseus). Sipas të dhënave aty ka 159 shpendë të këtij lloji, 120 prej të cilave - ekzemplarë të rritur. Ky është numri më i lartë i flamingove roze në Bullgari pasi vjeshtën e kaluar aty u regjistruan 126 shpendë. Mendohet, se një nga shkaqet për këtë shtegtim janë ndryshimet globale të klimës, dhe se shpendët erdhën nga delta e lumit Marica ose diku nga Turqia.

Në liqen mund të shihen edhe shpendë të tjerë të rrallë si pelikanët rozë. Gjelëza e madhe (Limosa), llojet e ndryshme të qyrylykut dhe të gjelacit gjithashtu janë ndër ardhësit ujor. Liqeni Atanasovsko është zonë përfshirë në “Natyrën 2000”, domethënë është pjesë e Rrjetit Ekologjik Evropian.

Më shumë nga rubrika

Arsimi jashtë shtetit mbetet një mundësi për sukses për mijëra bullgarë

Masat restriktive për kufizimin e infektimit nga koronavirusi në të gjithë botën i detyruan milionë turistë të mbeten në shtëpi sivjet, por u treguan të pafuqishme përpara dëshirës së shumë bullgarëve të rinj të nisen dhe të mësojnë në shkollat e larta..

botuar më 20-09-30 7.05.PD

Një ekspozitë ndërkombëtare për produkte mbrojtëse dhe siguri po fillon në Plovdiv

Biznesi bullgar i mbrojtjes takon partnerë evropianë dhe botërorë në kuadrin e edicionit të 14 të ekspozitës ndërkombëtare “Hemus-2020 – mbrojtje, antiterrorizëm, siguri”. Panairi ndërkombëtar Plovdiv është mikpritësi i aktivitetit, i cili do të..

botuar më 20-09-30 5.15.PD

Kartëmonedhat prej letre me vlerë dy leva dalin nga qarkullimi

Që nga data 1 janar 2021 kartëmonedhat prej letre me vlerë dy leva dalin nga qarkullimi . Vendimi është i Këshillit Drejtues të Bankës Popullore Bullgare, njoftoi reporterja Marta Mlladenova. Aktualisht janë në qarkullim emisionet e 1999-ës..

botuar më 20-09-29 6.10.MD