Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në kryeqytet u shënua Dita kushtuar viktimave të regjimeve totalitare

Foto: BGNES

Në kryeqytet u shënua Dita kushtuar viktimave të regjimeve të ndryshme totalitare: nacional-socialiste, komuniste etj. Para Memorialit të viktimave të regjimit komunist pranë Pallatit Kombëtar të Kulturës në qendër të Sofjes përvjetori u shënua nga dhjetëra qytetarë dhe nga Kryetari i Bashkimit të Forcave Demokratike Rumen Hristov. Me një lutje për viktimat Qytetarët i kujtuan të vdekurit me një lutje për viktimat.

Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari – Dita e 202

Bullgaria e mban pandeminë nën kontroll Bullgaria është në vendin e 26-të në Evropë për nga numri i të infektuarve me Covid-19 për 100 000 veta. Vendi vazhdon me sukses të kontrollojë përhapjen e epidemisë dhe sistemi shëndetësor nuk është..

botuar më 20-09-25 7.41.MD

Mbrëmja e 79 e protestave antiqeveritare në Sofje

Në vendin e zakonshëm në Sofje, në të ashtuquajturin “trekëndësh i pushtetit” mes godinave të qeverisë, Parlamentit dhe Presidentit, edhe sonte u takuan protestuesit kundër qeverisë, transmetoi BNR. Kërkesat e protestuesve po vazhdojnë të jenë..

botuar më 20-09-25 7.25.MD
Kristalina Georgieva

Vlerësimi i FMN-së për Bullgarinë është ndoshta më i miri

Në kushtet e krizës së Covid-19 masat ekonomike duhet të vazhdojnë, deklaroi para Televizionit Kombëtar Bullgar drejtoresha ekzekutive e Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN) Kristalina Georgieva. Është me rëndësi që ata, të cilët i marrin vendimet në..

botuar më 20-09-25 7.19.MD