Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Regata ndërkombëtare e kanotazhit TID 2019 mbërrin sot në bregun bullgar të lumit Danub afër fshatit Vetren

lumi Danub
Foto: arkiv

Sot në bregun e Danubit afër fshatit Vetren pranë qytetit Silistra, Bullgari Verilindore, akustojnë pjesëmarrësit e Regatës Ndërkombëtare të Kanotazhit TID 2019. Distanca që duhet të kalohet në lumin Danub tejkalon 2500 km. Aktiviteti zhvillohet çdo vit që nga viti 1956. Regata startoi më 22 qershor tek burimet e lumit pranë Ingolstadt të Gjermanisë dhe do të përfundojë më 5 shtator tek delta e Danubit në Rumani. Në edicionin e sivjetshëm, i cili është i 64 me radhë, marrin pjesë sportistë nga të gjitha shtetet, ku rrjedh lumi Danub, si dhe nga Maqedonia e Veriut, Holanda, Danimarka, Anglia, Kanadaja, Australia dhe SHBA-ja.

Më shumë nga rubrika

Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov hyri në raundin e dytë të “Roland Garros”

Tenisti bullgar Grigor Dimitrov fitoi në mënyrë kategorike në ndeshjen e raundit të parë të turneut “Roland Garros” kundër francezit Gregoire Barrere. Grigor Dimitrov, i cili është Nr. 18 në skemë, mundi francezin me 6:3, 6:2, 6:2. Në raundin..

botuar më 20-09-30 9.04.PD
Cvetana Pironkova

Tenistja bullgare Cvetana Pironkva me fitore në startin e “Roland Garros”-it

Tenistja bullgare Cvetana Pironkva u klasifikua për javën e dytë të Kampionatit të Hapur të Francës, njoftoi BTA. Tenistja 33 vjeçare Pironkova e cila mori pjesë me wild card, mundi gjermanen Andrea Petkoviç me 6:3, 6:3. Kjo është gara e dytë..

botuar më 20-09-28 4.47.MD
Zllatograd

Maratonistë nga 13 shtete garojnë në malin Rodopa

Më se 550 sportistë nga 13 shtete marrin pjesë në ultra maratonën GOLD BORDER RACE që zhvillohet në qytetin Zllatograd. Gara është në tri distanca – 23, 53, 85 kilometra mbi trase në malin Rodopa. 20 për qind nga mjetet e taksave për pjesëmarrje të..

botuar më 20-09-26 2.31.MD