Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bojko Borisov: Duam një komisonar për sigurinë kibernetike dhe administrimin e teknologjive të informacionit

Kryeministri Borisov
Foto: EPA/BGNES

Bullgaria këmbëngul për siguri kibernetike dhe administrim të teknologjive të informacionit në Komisionin e ri Evropian. Këtë e deklaroi Kryeministri Bojko Borisov në një koment me rastin e një publikimi në gazetën “Politiko” se Bullgaria do një eurokomisionar për bujqësinë. Sipas Borisovit resori i tanishëm i eurokomisionares bullgare Maria Gabriel, e cila përgjigjet për digjitalizimin, duhet të zgjerohet. Të martën tjetër do të zhvillohet një takim i komisionares evropiane Maria Gabriel me kryetaren e KE-së Ursula von der Leyen, që të shqyrtohen këto çështje, tha gjithashtu Kryeministri Bojko Borisov.

Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari – Dita e 202

Bullgaria e mban pandeminë nën kontroll Bullgaria është në vendin e 26-të në Evropë për nga numri i të infektuarve me Covid-19 për 100 000 veta. Vendi vazhdon me sukses të kontrollojë përhapjen e epidemisë dhe sistemi shëndetësor nuk është..

botuar më 20-09-25 7.41.MD

Mbrëmja e 79 e protestave antiqeveritare në Sofje

Në vendin e zakonshëm në Sofje, në të ashtuquajturin “trekëndësh i pushtetit” mes godinave të qeverisë, Parlamentit dhe Presidentit, edhe sonte u takuan protestuesit kundër qeverisë, transmetoi BNR. Kërkesat e protestuesve po vazhdojnë të jenë..

botuar më 20-09-25 7.25.MD
Kristalina Georgieva

Vlerësimi i FMN-së për Bullgarinë është ndoshta më i miri

Në kushtet e krizës së Covid-19 masat ekonomike duhet të vazhdojnë, deklaroi para Televizionit Kombëtar Bullgar drejtoresha ekzekutive e Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN) Kristalina Georgieva. Është me rëndësi që ata, të cilët i marrin vendimet në..

botuar më 20-09-25 7.19.MD