Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Boksierja bullgare Daisy Lang me një titull të ri botëror

Foto: www.womenboxing.com

Në një ceremoni zyrtare në Sallën e Famës në San Francisco, SHBA, kampionia e trefishtë botërore e boksit, bullgarja Desisllava Kirova, e cila është e njohur si Daisy Lang, mori titullin e radhës botëror. Ajo u dekorua si bullgarja e parë – kampione evropiane dhe botërore e boksit dhe si pionere në boksin e grave në Evropë. Karriera e Daisy Lang, e cila është boksiere profesionale, kampione botërore e GBU dhe e WIBF, ka kaluar përmes tri shteteve – Bullgaria, Gjermania dhe SHBA-ja. Para se të fillojë karriera e saj në boks ajo ka qenë kampione e karatesë në vitin 1995 dhe e kikboksit në vitin 1994. Ajo merret profesionalisht me boks që nga viti 1996.

Më shumë nga rubrika

Daniell Asenov

Daniell Asenov tregoi ambicie për arin olimpik në Tokio

Daniell Asenov u kualifikua në 1/8 finale të turneut të boksit në Lojërat Olimpike në Tokio. Bullgari 24-vjeçar arriti një fitore bindëse në ndeshjen e tij të parë në kategorinë 52 kg. Asenov mundi Kozmin Girleanu nga Rumania me 5:0. “Unë..

botuar më 21-07-26 12.47.MD

Antoaneta Kostadinova me medaljen e parë olimpike për Bullgarinë - në qitje

Antoaneta Kostadinova fitoi medaljen e parë për Bullgarinë në Lojërat Olimpike në Tokio . Qitësja jonë sportive fitoi medalje të argjendtë në disiplinën qitje në 10 metra me një pistoletë ajrore. Për Kostadinovën kjo është medalja e parë në..

botuar më 21-07-25 12.17.MD

42 sportistë do të mbrojnë nderin e Bullgarisë në Lojërat Olimpike

Atletë elitarë nga e gjithë bota sot do të valëvitin flamujt kombëtar të atdheut të tyre, që të tregojnë epërsinë e frymës olimpike. Pavarësisht se është e shtyrë me një vit, për shkak të pandemisë nga koronavirusi, “Tokio 2020” do të ketë jetën e..

botuar më 21-07-23 11.12.PD